لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۸ دی ۱۳۹۷ تهران ۱۵:۴۹

جدال دونالد ترامپ و استیو بنن درباره «ملاقات ترامپ جونیور با روس‌ها»


دونالد ترامپ (چپ) می‌گوید که استیو بنن کمترین نقش را در پیروزی وی و رسیدن به کاخ سفید داشته است.

استیو بنن، مشاور ارشد سابق دونالد ترامپ، ملاقات بین دونالد ترامپ جونیور با یک وکیل روس در طول کارزار انتخاباتی سال ۲۰۱۶ را «خائنانه» و «غیرمیهن پرستانه» توصیف کرده است. دونالد ترامپ اما در واکنش به این اظهارات گفته که بنن «عقل خود را از دست داده است».

خبرگزاری فرانسه روز چهارشنبه به نقل از روزنامه گاردین گزارش داد که استیو بنن در کتابی با عنوان «آتش و خشم: درون کاخ سفید ترامپ» به قلم مایکل وولف، اظهارات تندی را علیه دونالد ترامپ جونیور فرزند رئیس‌جمهوری آمریکا بیان کرده است.

وی از جمله گفته است: «دونالد ترامپ جونیور را در صفحه تلویزیون سراسری مثل تخم‌مرغ خرد خواهند کرد».

از قول اسیتو بنن که ماه اوت کاخ سفید را ترک کرد نقل شده که تحقیقات رابرت مالر بازرس ویژه مسئول تحقیقات در مورد دخالت‌های روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا روی موضوع پولشویی تمرکز خواهد کرد.

آقای بنن دو ماه پس از ملاقات مسئولان کارزار انتخاباتی دونالد ترامپ با ناتالیا وسلنیتسکایا وکیل روس در ماه ژوئن ۲۰۱۶ به کارزار انتخاباتی آقای ترامپ پیوست.

در این ملاقات که در برج ترامپ در شهر نیویورک برگزار شد دونالد ترامپ جونیور، جرد کوشنر داماد آقای ترامپ و پل مانافورت مدیر وقت کارزار انتخاباتی دونالد ترامپ شرکت داشتند.

پس از آن که این وکیل روس وعده داد که می‌تواند اطلاعات زیان‌باری در مورد هیلاری کلینتون در اختیار آنها قرار دهد پسر آقای ترامپ این ملاقات را پذیرفت.

استیو بنن در بخش دیگری از اظهار نظرهای خود در این کتاب می‌گوید: «سه مقام ارشد کارزار انتخاباتی دونالد ترامپ تصور می‌کردند ملاقات با عوامل یک دولت خارجی در ساختمان ترامپ آن هم بدون حضور وکیل کار درستی است. هیچ وکیلی همراه آنها نبود. حتی اگر آنها فکر می‌کردند که این خائنانه و غیرمیهن پرستانه و اصولا کار بدی نیست، که به نظر من تمام این صفات را دارد، آنها باید به سرعت به اف‌بی‌آی اطلاع می‌دادند».

موضوع اصلی تحقیقات بازرس ویژه رابرت مالر که رییس سابق اف‌بی‌آی است احتمال همکاری و تبانی بین کارزار دونالد ترامپ و فعالیت‌های دولت روسیه برای کمک به پیروزی آقای ترامپ در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکاست.

دونالد ترامپ بار‌ها قاطعانه چنین اتهاماتی را رد کرده است. آقای ترامپ هفته گذشته در مصاحبه‌ای با نیویورک تایمز گفت انتظار دارد نتیجه تحقیقات رابرت مالر «عادلانه» باشد.

پل مانافورت رییس سابق کارزار انتخاباتی دونالد ترامپ و یکی از نزدیکان او به پولشویی متهم شده‌اند که البته به انتخابات ریاست‌جمهوری ربطی ندارد. مایکل فلین مشاور سابق امنیت ملی دونالد ترامپ نیز اتهام دروغگویی به اف‌بی‌آی را پذیرفته است.

به نوشته روزنامه گاردین، اظهار نظرهای استیو بنن بخصوص در مورد جرد کوشنر داماد دونالد ترامپ بسیار خصمانه است. جرد کوشنر یک سرمایه‌گذار بخش مسکن و مستغلات و همسر ایوانکا دختر دونالد ترامپ است.

استیو یک کارمند بود و زمانی که من ۱۷ کاندیدای نامزدی ریاست‌جمهوری را شکست داده بودم برای من مشغول به کار شد... او کمترین نقش را در پیروزی تاریخی ما داشت که به دست مردان و زنان فراموش‌شده این کشور رقم خورد.
بیانیه دونالد ترامپ

استیو بنن در مورد روند تحقیقات رابرت مالر بازرس ویژه می‌گوید: «می‌توان تشخیص داد که روند تحقیقات به کجا می‌رود. کل ماجرا در مورد پولشویی است».

او می‌افزاید: «مسیر حمله آنها به سوی دونالد ترامپ از پسرش، جرد کوشنر و پل مانافورت می‌گذرد. این موضوع مثل روز روشن است. تحقیقات در مورد حساب‌های بانکی دویچه بانک است که همه مربوط به افتضاحات جرد کوشنر است. آنها ته و توی ماجرا را کشف خواهند کرد».

استیو بنن از زمان ترک کاخ سفید در ماه اوت ۲۰۱۷ در برخی موارد در مخالفت کامل با دولت دونالد ترامپ موضعگیری کرده است. اما اظهارات او این بار واکنش شدید دونالد ترامپ را به دنبال داشت.

به گزارش خبرگزاری رویترز، آقای ترامپ گفت، وقتی استیو بنن «اخراج شد، نه تنها کارش را از دست داد، بلکه عقلش را هم از دست داد».

وی همچنین تاکید کرد که اساسا استیو بنن نقش چندانی در پیروزی سال گذشته او بر هیلاری کلینتون نداشته است.

دونالد ترامپ گفت: «استیو یک کارمند بود و زمانی که من ۱۷ کاندیدای نامزدی ریاست‌جمهوری را شکست داده بودم برای من مشغول به کار شد... او کمترین نقش را در پیروزی تاریخی ما داشت که به دست مردان و زنان فراموش‌شده این کشور رقم خورد».

وی افزود: «استیو وانمود می‌کند که در جنگ با رسانه‌ها به سر می‌برد و آنها را حزب اپوزیسیون می‌نامد اما با این حال وقتی که در کاخ سفید بود اطلاعات غلط به رسانه‌ها درز می‌داد تا او را مهم‌تر از آن‌چه هست نشان دهند. این تنها کاری بود که خوب انجام می‌داد. استیو به ندرت ملاقات انفرادی با من داشت اما وانمود می‌کند که نفوذ زیادی داشته تا مردمی را که چیزی از ماجرا نمی‌دانند فریب بدهد، همان‌ها که الان به آنها کمک کرده تا کتاب‌های قلابی بنویسند».

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG