لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷ تهران ۰۵:۱۵

حضور «مأمور اطلاعاتی سابق» روسیه در ملاقات پسر ترامپ با وکیل روسی


چندين رسانه آمریکایی گزارش کرده‌اند که یک مأمور امنیتی سابق روسیه که اکنون به کار لابی‌گری اشتغال دارد، وکیل روسی را که در ژوئن ۲۰۱۶ با پسر ارشد دونالد ترامپ و دو مقام دیگر کارزار انتخاباتی او دیدار کرده بود همراهی می‌کرد.

رینات اخمتشین، روز جمعه ۱۴ ژوئیه، در گفت‌وگو با آسوشیتدپرس تأیید کرد که در این دیدار حضور داشته است و گفت که گرچه زمانی در یکی از دسته‌های نظامی زیر مجموعه سازمان ضدجاسوسی شوروی سابق خدمت کرده اما هرگز آموزش جاسوسی ندیده است.

شبکه خبری ان بی سی روز ۱۳ ژوئیه گزارش داد که این لابی‌گر که نام او در گزارش ذکر نشده، همراه وکیل روسی به نام ناتالیا وسلنیتسکایا به ملاقات دونالد ترامپ جونیور، جارد کوشنر داماد دونالد ترامپ و پل مانافورت مدیر وقت کارزار انتخاباتی او رفته بود.

در گزارش ان بی سی، این فرد به عنوان لابی‌گر آمریکایی روس‌تبار توصیف شده بود که در ارتش شوروی خدمت کرده و پس از مهاجرت به آمریکا اکنون دوتابعیتی است.

رینات اخمتشین یکی از همکاران شناخته شده ناتالیا وزلنیتسکایا در فعالیت لابی‌گری و روابط عمومی علیه قانون مگنیتسکی در اواسط سال ۲۰۱۶ بود، قانونی که مربوط به تحریم ناقضان حقوق بشر بود.

روزنامه فاینشنال تایمز پیش از این روز ۱۰ ژوئیه گزارش داد که خانم وزلنیتسکایا در این دوره رینات اخمتشین را استخدام کرده بود.

تلاش رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی در روز ۱۴ ژوئیه برای تماس با رینات اخمتشین از طریق ایمیل، تلفن و پیامک با نشانی و شماره‌هایی که پیشتر مورد استفاده او قرار گرفته، بی‌پاسخ مانده است.

یک نماینده خانم وزلنیتسکایا در روسیه در پاسخ به رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی گفته است که او «مشغول»تر از آن است که در حال حاضر بتواند در مورد رینات اخمتشین اظهار نظر کند.

رینات اخمتشین قبلاً گفته بود که در اداره ضد اطلاعات اتحاد شوروی خدمت کرده ولی او سال گذشته در گفت‌وگویی با رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی این موضوع را تکذیب کرد.

در ماه آوریل کمیته امور قضایی مجلس سنای آمریکا با ارسال گزارشی به وزارت امنیت داخلی آمریکا خواستار دریافت اطلاعاتی در مورد فعالیت‌های آقای اخمتشین شد.

این درخواست بخشی از تحقیقات مجلس سنا در مورد احتمال لابی‌گری غیرقانونی او بود و در آن گفته شده است که به آقای اخمتشین «در مورد فعالیت‌های سیاسی خرابکارانه از طریق نشر اطلاعات کذب و پروپاگاندا سوءظن دارد».

شبکه خبری ان بی سی گزارش داد که آلن فوترفاس، وکیل دونالد ترامپ جونیور، گفته است که موکل او با رینات اخمتشین دیدار کرده است. آلن فوترفاس گفت خود او نیز با این فرد صحبت کرده و او همکاری با حکومت روسیه را تکذیب کرده است.

آلن فوتر فاس گفت: «من در مورد آنچه که در آن ملاقات گفته شده هیچ نگرانی ندارم».

نمایندگان جارد کوشنر و پل مانافورت در گزارش شبکه ان بی سی حاضر نشدند اظهار نظر کنند.

ناتالیا وسلنیتسکایا پیشتر در گفت‌وگویی با شبکه خبری ان بی سی گفته بود در ملاقات با پسر دونالد ترامپ حداقل یک نفر دیگر او را همراهی کرده، ولی حاضر نشده بود نام این فرد را افشا کند.

روز ۱۱ ژوئیه دونالد ترامپ جونیور ایمیلی را منتشر کرد که نشان می‌دهد پس از آنکه به او گفته بود ناتالیا وسلنیتسکایا در مورد هیلاری کلینتون اطلاعات زیانباری دارد که ظاهراً توسط حکومت روسیه در اختیار او قرار داده شده، پسر دونالد ترامپ قبول می‌کند با این وکیل روس ملاقات کند.

دونالد ترامپ و پسرش گفته‌اند که این ملاقات هیچ ایراد قانونی نداشته است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG