لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ تهران ۲۱:۵۳

استیو بنن، استراتژیست ارشد کاخ سفید از سمت خود کنار رفت


استیو بنن
استیو بنن

استیو بنن، مشاور کلیدی دونالد ترامپ و استراتژیست ارشد کاخ سفید، روز جمعه از سمت خود کنار رفت. کاخ سفید در این زمینه اعلام کرده که جان کلی، رئیس دفتر دونالد ترامپ و استیو بنن توافق کرده‌اند که جمعه آخرین روز حضور آقای بنن در کاخ سفید خواهد بود.

در بیانیه کاخ سفید که بعد از ظهر جمعه ۲۷ مرداد منتشر شد، از خدمات آقای بنن در مدت مسئولیتش تقدیر شده است.

|برای دریافت تازه‌ترین خبرها به تلگــــرام رادیو فردا بپیوندید|

پیشتر و با انتشار گزارش‌هایی در مورد کناره‌گیری یا برکناری استیو بنن، رویترز به نقل از یک منبع نزدیک به آقای بنن نوشته بود او «استعفا نخواهد داد» و کاخ سفید را «مجبور به اخراج خود خواهد کرد».

این در حالی است که نیویورک‌تایمز در گزارشی در این باره نوشته بود آقای بنن، استعفای خود را هفتم اوت، ۱۶ مرداد، ارائه کرده و قرار بوده این موضوع در هفته جاری اعلام شود، اما به دلیل وقایع خشونت‌بار ویرجینا، اعلام این خبر به تعویق افتاده است.

آقای بنن از زمان پیوستن به کارزار انتخاباتی دونالد ترامپ در تابستان سال گذشته، از مشاوران نزدیک او به شمار می‌آمد و از او به عنوان ایده‌پرداز برخی از جنجالی‌ترین برنامه‌های دولت دونالد ترامپ، از جمله فرمان‌های اجرایی مهاجرتی او یاد می‌شود.

او که پیش از پیوستن به کارزار انتخاباتی آقای ترامپ، مدیریت مجموعه رسانه‌ای دست راستی برایت‌بارت را بر عهده داشت، به ویژه در ماه‌های گذشته هدف انتقادهای مختلفی قرار گرفته بود؛ از جمله به دلیل کارزار رسانه‌ای پیشین این رسانه دست‌راستی علیه جرد کوشنر و ایوانکا ترامپ، و کارزار رسانه‌ای اخیر این رسانه علیه ژنرال مک‌مستر، مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ.

نقش‌آفرینی گروه‌های راست‌گرا در خشونت‌های این هفته در ویرجینیا هم دور دیگری از انتقادها را علیه استیو بنن و برخی دیگر از همفکران او در کاخ سفید رقم زده بود.

در عین حال گزارش‌هایی حاکی است که دونالد ترامپ از مصاحبه اخیر استیو بنن با نشریه آمریکایی پراسپکت ناراضی بوده است. گفت‌وگویی که آقای بنن در آن، اظهار نظری در مورد مواجهه با کره شمالی داشت که به تضعیف موضع رئیس‌جمهور آمریکا در این زمینه تعبیر شده است.

خود آقای بنن اما به آسوشیتدپرس گفته است که تصور نمی‌کرده سخنان در این مورد، قرار است منتشر شود.

آقای ترامپ این هفته، پس از آنکه در مورد سرنوشت آقای بنن مورد پرسش قرار گرفت تنها به ذکر این نکته بسنده کرده که «خواهیم دید بر سر او چه می‌آید».

رویترز در گزارش خود یادآور شده که آقای بنن پیشتر به دوستان خود گفته است در صورت کناره‌گیری از کاخ سفید به مجموعه رسانه‌ای برایت‌بارت باز خواهد گشت.

XS
SM
MD
LG