لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۳:۰۴

برگزاری مراسم انتخاب دخترشایسته در جمهوری تاتارستان


اخبار راديو اروپای آزاد، راديو آزادی - چهارشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۲
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:38 0:00
اخبار راديو اروپای آزاد، راديو آزادی - چهارشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۲:

در افغانستان، صدها تن از دانشکده علوم نظامی کابل، فارغ التحصيل شدند. «کريم خليلی» معاون رييس جمهوری افغانستان در اين مراسم حضور داشت. وی همچنين از نيروهای نظامی آمريکايی و ناتو در حالی که برنامه خروج خود از افغانستان را دنبال می‌کنند، درخواست کرد ابزار و ادوات نظامی غيرضروری خود را برای نيروهای افغانستان بگذارند.

در مسکو، شماری از چهره‌های فرهنگی در مقابل پارلمان تجمع کرده و خواستار پايان دادن به انزوا و جنگ افروزی روسيه شده و نسبت به بازگشت توتاليتاريسم هشدار دادند. اين مراسم در واکنش به اعلام الحاق کريمه اوکراين به خاک روسيه برگزار شد. چهره‌های شاخص از ميان نويسندگان، بازيگران، سياستمداران و فعالان حقوق بشر روسيه، در اين تجمع حضور داشتند.

سازمان جهانی بهداشت، شهر کويته پاکستان را به عنوان چهارمين شهر آلوده جهان معرفی کرد. اين گزارش می‌گويد سه شهر کويته، پيشاور و لاهور در پاکستان، در فهرست ۱۰ شهر آلوده جهان قرار دارند. اين گزارش می‌گويد افزاش بی‌رويه جمعيت، آلودگی هوا و نيز سيستم ناقص فاضلاب و جمع‌آوری زباله از دلايل آلودگی زياد در اين شهرهاست.

همچنين در پاکستان و در استان خيبر پاختونخووا، برنامه‌ای برای کمک رايگان به بيماران مبتلا به ديابت شروع به کار کرد. اين برنامه در سه بيمارستان شروع شده و صدها بيمار مبتلا به ديابت مورد مداوا قرار می‌گيرند. مقامات رسمی بهداشت پاکستان می‌گويند ۲۵۰ هزار دلار بودجه به اين برنامه تخصيص يافته است.

در جمهوری تاتارستان در روسيه، نزديک به ۱۵۰ از دختران در مسابقه دختر شايسته شرکت
کرده و در مراحلی چون شعرخوانی، آشپزی و پاسخ به پرسش‌هايی در مورد تاريخ و فرهنگ تاتار، رقابت کردند. همچنين شرکت کنندگان مراسم رقص تاتارهای کريمه را به همراه ديگر رقص‌های محلی، اجرا کردند. «چولپان فاتيکووا» که دانش‌آموز دبيرستان است، به عنوان برنده اين مسابقه و دختر شايسته تاتارستان، انتخاب شد.

در قرقيزستان، گروه موسيقی «يولتوز» که نخستين گروه موسيقی معروف اويغور است، کنسرت موسيقی خود را برگزار کرد. اعضای اين گروه، در چين، تحصيل و تمرين موسيقی داشته‌اند. اين گروه از نخستين اجرای خود که توسط جامعه اويغورهای قرقيزستان سازماندهی و برگزار شد، ابراز رضايت کرده و آن را اجرايی موفق دانستند. نزديک به ۶۰ هزار اويغور در قرقيزستان زندگی می‌کنند.

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG