لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۷:۲۵
سخنگوی کاترین اشتون، رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز چهارشنبه اعلام کرد هیچ برنامه ای برای مذاکره با ایران در کار نیست و هنوز تصمیم آن هم گرفته نشده در نتیجه بی فایده است که در مورد این که زمان و مکان آن ممکن است کی و کجا باشد، حرف زد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، سخنگوی دفتر کاترین اشتون گفت: «همان طور که قبلا هم گفته بودیم، تصمیم به شروع مذاکرات روندی دارد که هنوز قدم اول آن برداشته نشده است، در نتیجه نمی توان به دیگر موارد و جزییات پرداخت ولی در حال حاضر می توان گفت هیچ برنامه ای برای مذاکره با ایران سازماندهی نشده است.»

مایکل مان، سخنگوی دفتر کاترین اشتون، رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا پیشتر هم گفته بود ایران هنوز به نامه خانم اشتون پاسخ نداده و بعد از این که پاسخ آن نامه رسید، می توان بقیه مسیر را ادامه داد. آقای مان گفته بود: «در نامه خانم اشتون گفته شده بود که اگر ایران حاضر به مذاکره سازنده است، آمادگی خود را اعلام کند. از آن جایی که ما هنوز پاسخی دریافت نکرده ایم، نمی توانیم درباره ادامه مذاکرات بررسی و یا برنامه ای ارائه دهیم.»

کاترین اشتون به عنوان نماینده گروه ۱+۵ متشکل از پنج کشور عضو دائم شورای امنیت، آمریکا، چین، روسیه، فرانسه، بریتانیا به همراه آلمان، در مورد پرونده فعالیت های هسته ای جمهوری اسلامی، با ایران مذاکره و گفت وگو می کند.

گروه مذاکره کننده با ایران خواستار رسیدن به راهی برای مشخص شدن نیات اصلی برنامه هسته ای جمهوری اسلامی است. ایران می گوید برنامه اتمی را برای تولید برق دنبال می کند. گروه مذاکره خواهان برداشتن قدم هایی از سوی ایران است که ماهیت صلح آمیز فعالیت های هسته ایران را ثابت کند.

علی اکبر صالحی، وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران چندی پیش در جریان دیدار وزیر خارجه ترکیه از تهران گفته بود امیدوار است ترکیه میزبان دور آینده گفت وگوها باشد.

طبق گفته های سخنگوی خانم اشتون، رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا نامه ای برای سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی فرستاده که به این نامه هنوز پاسخی داده نشده است. آقای مان می گوید در صورتی که به نامه پاسخ داده شود و در آن پیشنهادهایی برای قدم های سازنده بعدی مطرح شود، بعد از آن برنامه ای برای گفت وگوها را دنبال خواهیم کرد.

رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران هم پیشتر گفته بود پاسخ نامه داده شده و ما فقط منتظر اعلام زمان و مکان از سوی اتحادیه اروپا هستیم. علیرضا شیخ عطار، سفیر ایران در آلمان پیشتر گفته بود قرار است آقای جلیلی پاسخ نامه خانم اشتون را بدهد. هنوز هیچ خبری از این که این نامه ارسال شده و یا جواب داده شده، منتشر نشده است.

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG