لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۷:۲۱

«پنج ایرانی بازداشتی در اربیل در وضعیت خوبی هستند»


دفتر رایزنی روابط ایران در اربیل که نیروهای آمریکایی کارکنان آن را دستگیر کردند.

نماینده کمیته بین المللی صلیب سرخ در تهران اعلام کرد نمایندگان این کمیته که با پنج ایرانی دستگیر شده در اربیل دیدار کرده اند، خبر داده اند که وضعیت جسمی و روحی آنها خوب است.


به گزارش خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، ایرنا، آندریاس شورایتزر، نماینده کمیته بین المللی صلیب سرخ در تهران، درباره نتایج دیدار نمایندگان این کمیته با ایرانی های دستگیر شده، خبر داد که تمامی آنها در وضعیت خوبی هستند.


آقای شوایتزر گفت:«شرایط جسمانی و محل نگهداری این افراد خوب است و با استانداردهای بین المللی همخوانی دارد.»


چند تن از افراد خانواده های افراد دستگیر شده، به دفتر صلیب سرخ در تهران مراجعه کردند و خواستار آن شدند که نامه های آنها به دستگیرشدگان برسد.


مسعود بارزانی، رییس مرکز کردستان عراق، شنبه گذشته در گفت و گویی اعلام کرد که نیروهای آمریکایی به اشتباه پنج ایرانی را در اربیل دستگیر کردند.

آقای شوایتزر با این درخواست موافقت کرده و گفته نامه ها را به دفتر صلیب سرخ در عراق می فرستد تا به دست این افراد برسد.


خانواده افراد دستگیر شده همچنین خواستار تماس تلفنی و یا پخش تصاویر این افراد شده اند که نماینده صلیب سرخ گفته است که امکان پخش تصاویر این افراد امکان ندارد و تماس تلفنی و یا دیدار خانواده ها در حوزه نیروهای آمریکایی در عراق است و از دست صلیب سرخ کاری ساخته نیست.


خانواده دستگیرشدگان در ادامه درخواست خود از مجامع بین المللی برای آزادی این افراد را به دفتر صلیب سرخ تحویل دادند.


نیروهای آمریکایی دو ماه پیش، به دفتر رایزنی روابط ایران در اربیل حمله کرده و شش نفر از کارکنان این دفتر را دستگیر کردند که یک نفر آزاد شده و پنج نفر دیگر هنوز در اختیار نیروهای آمریکایی در عراق هستند.


نیروهای آمریکایی گفته اند که این افراد جزو سپاه قدس هستند که شاخه ای از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است که در عراق فعالیت دارد.


واشینگتن تهران را متهم کرده که از طریق سپاه قدس کمک های مالی و تسلیحاتی در اختیار شبه نظامیان شیعه عراقی قرار می دهد تا اهداف و سربازان آمریکایی را مورد هدف قرار دهند.


مسعود بارزانی گفته آمریکایی ها پنج ایرانی در اربیل را اشتباهی دستگیر کردند

جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده که این افراد دیپلمات بوده اند و باید هرچه سریع تر آزاد شوند.


این درحالی است که هوشیار زیباری، وزیر امور خارجه عراق، خبر داده بود که دفترجمهوری اسلامی در اربیل، کنسولگری نبوده و دفتر رایزنی روابط بوده و کارکنان آن دیپلمات نبوده و مصونیت دیپلماتیک نداشته اند.


ایران درخواست رسمی کرده که بتواند با بازداشت شدگان دیدار کند که مقامات آمریکایی در عراق هنوز به این درخواست پاسخ نداده اند.


لو فینتور، سخنگوی سفارت آمریکا در عراق پیشتر اعلام کرده بود که درخواست مقامات ایرانی به سفارت آمریکا رسیده و در حال بررسی است.


اشتباهی دستگیر شدند


مسعود بارزانی، رییس مرکز کردستان عراق، شنبه گذشته اعلام کرد که نیروهای آمریکایی به اشتباه این افراد را دستگیر کردند.


وی در مصاحبه با خبرگزاری آسوشیتد پرس خبر داد جمعی از فرماندهان سپاه برای دیدار با جلال طالبانی، رییس جمهوری عراق به کردستان و سلیمانیه آمدند و با آقای بارزانی هم دیدار کرده اند اما نیروهای آمریکایی از زمان و مکان حضور این افراد خبر نداشتند و در نتیجه افرادی را به اشتباه از دفتر رایزنی روابط ایران دستگیر کردند.


مقامات آمریکایی و ایرانی هنوز به سخنان آقای بارزانی واکنش نشان نداده اند اما ایران در پی آزادی این افراد و راهی است که بتواند با آنها ملاقات کند.


صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG