لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ تهران ۰۴:۴۹

سخنرانی اوباما برای جمعیت ۲۰۰ هزار نفری در برلین


پلیس برلین، شمار حاضران در سخنرانی باراک اوباما را بیش از ۲۰۰ هزار نفر تخمین زده است. (عکس از AFP)
باراک اوباما، نامزد حزب دموکرات آمريکا برای انتخابات رياست جمهوری اين کشور، عصر پنجشنبه، سوم مرداد ماه در برلين و در حضور بيش از ۲۰۰ هزار نفر سخنرانی کرد.

سناتور باراک اوباما که محل سخنرانی اش فاصله چندانی با ديوار فروريخته برلين نداشت، در آغاز سخنرانی خود گفت: «ديوارهای بين متحدان قديمی در دو سوی اقيانوس آتلانتيک، برپا نمی ماند»

او افزود: «ديوار های ميان کشورها، چه بلند باشد و چه کوتاه، برپا نخواهد ماند، ديوارهای بين نژادها و تبارها، مهاجران و مردمان بومی، مسيحيان و مسلمانان و يهوديان، برپا نخواهد ماند.»

سفرآقای اوباما به آلمان در ادامه تور بين المللی تبليغانی اين نامزد حزب دموکرات بود که از ۲۹ تير ماه و سفر به افغانستان آغاز شده است. او پس از ترک کابل، به عراق سفر کرد و از آن جا راهی اردن و سپس اسرائيل شد. تور بين المللی باراک اوباما، با توقفی در پاريس، با سفر به لندن پايان می گيرد.
  • ديوار های ميان کشورهاف چه بلند باشد و چه کوتاه، برپا نخواهد ماند، ديوارهای بين نژادها و تبارها، مهاجران و مردمان بومی، مسيحيان و مسلمانان و يهوديان، برپا نخواهد ماند.
باراک اوباما


باراک اوباما در سخنرانی خود گفت که اروپاييان و آمريکايی ها بايد برای شکست ترور و خشکاندن بنياد گرايی که پشتیبان تروريسم است، دست در دست هم بگذارند، همانطور که در مورد عقب راندن کمونيسم، پس از جنگ جهانی دوم چنين کردند.

او با وجود اختلاف نظر ميان متحدان پيمان آتلانتيک شمالی، ناتو، بر سر حمله چهار سال پيش به آمريکا به عراق، گفت: «مشارکت و همکاری ملت ها، يک انتخاب نيست، تنها راه برای حفظ امنيت مشترک ما است.»

باراک اوباما که از پدری سياه پوست و مادری سفيد پوست زاده شده است، در جريان سخنرانی خود گفت که به عنوان يک شهروند آمريکا و يک شهروند جهان و نه به عنوان رييس جمهوری سخن می راند اما، حضور او در برلين، يادآور سخنرانی جان اف کندی و رونالد ريگان، دو رييس جمهوری فقيد آمريکا است.

پيش از اين سخنرانی، باراک اوباما با آنگلا مرکل، صد اعظم آلمان، ديدار کرد بود. سخنگوی باراک اوباما اين گفت وگو را، بسيار باز و گسترده توصيف کرد.

در آن سوی اقيانوس آتلانتيک، جان مک کين، رقيب باراک اوباما از حزب جمهوریخواه در انتخابات رياست جمهوری آمریکا، ساعتی پيش از آغاز سخنرانی اوباما، در رستورانی واقع در ايالت اوهايو به خبرنگاران گفت: «من هم دوست دارم در آلمان سخنرانی کنم، اما بيش از آن دوست دارم اين کار را به عنوان رييس جمهوری آمريکا انجام دهم تا به عنوان نامزد انتخابات رياست جمهوری.»

او به همچنين به خبرنگاران گفت که سخنرانی ها و مواضع خود در هفته جاری را بر روی مسائل اقتصادی، مانند اوج گرفتن بهای خوراک و سوخت متمرکز کرده است.

در اروپا، باراک اوباما روز جمعه، چهارم مرداد ماه، وارد پاريس می شود و پس از ديدار با نيکولا سارکوزی، رییس جمهوری فرانسه، عازم لندن، نقطه پايانی تور جهانی خود خواهد شد.
XS
SM
MD
LG