لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۶ آبان ۱۳۹۹ تهران ۰۶:۱۳

«فاجعه جوی برای انسان ها در راه است»


هیات بررسی تغییرات جوی سازمان ملل، آی پی سی سی، هشدار جدی داد که اگر استانداردهای مورد نظر برای آلاينده ها و روند گرمای کره زمين جدی گرفته نشود، روزهای سخت تر و حوادث طبيعی بيشتری در راه خواهد بود.

هیات بررسی تغییرات جوی سازمان ملل هشدار داد اگر روند تخريب محيط زيست توسط انسان پيش رود، وقوع قحطی، توفان های شديد و بالا آمدن آب درياها تا سال ۲۱۰۰ قطعی است.


به گزارش رويترز، هیات بررسی تغییرات جوی سازمان ملل روز جمعه با انتشار گزارشی اعلام کرد بشر در تغيير دمای زمين در ۵۰ سال گذشته نقش جدی داشته و تا ۹۰ درصد در بالا رفتن دما نقش داشته است.


هیات بررسی تغییرات جوی سازمان ملل، آی پی سی سی، هشدار جدی داد که اگر استانداردهای مورد نظر برای آلاينده ها و روند گرمای کره زمين جدی گرفته نشود، روزهای سخت تر و حوادث طبيعی بيشتری در راه خواهد بود.


واکنش ها به گزارش


وزير محيط زيست بريتانيا در واکنش به انتشار گزارش سازمان ملل، با «رسوايی خواندن اعمال بشر در حفظ محيط زيست» خواستار توجه جدی جامعه بين الملل شد.


ديويد ميلباند، وزير محيط زيست بريتانيا گفت: اين گزارش، ميخ ديگری بر تابوت تغيير دمای زمين است و پيامی است به کسانی که همواره گرمای زمين و تغييرات آب و هوا را انکار می کردند

ديويد ميلباند، وزير محيط زيست بريتانيا گفت: «اين گزارش، ميخ ديگری بر تابوت تغيير دمای زمين است و پيامی است به کسانی که همواره گرمای زمين و تغييرات آب و هوا را انکار می کردند.»


وی در ادامه خواهان اراده سياسی برای حل اين مشکل شد و اضافه کرد: «آن چه در حال حاضر و به سرعت به آن نياز داريم، يک مشارکت سياسی بين المللی است تا با خطرهايی که در راه است مواجه شويم.»


آقای ميلباند خواستار همکاری تمامی رهبران سياسی شد و گفت در اوضاع فعلی، ديگر کار از همکاری وزرای محيط زيست گذشته است و بايد همه برای حل اين مشکل کمک کنند.


گرگوری گوليستن، رييس شورای محيط زيست آکادمی علوم روسيه نيز دخالت بشر در مشکلات زيست محيطی را مهم ترين پيام اين گزارش خواند و گفت: «ديگر مشکل روشن است وعامل آن هم مشخص شده است.»


در هند، شراد جوشی، معاون رييس پارلمان اين کشور دخالت بشر در تغيير دمای زمين را رد کرده و گزارش سازمان ملل را عاملی برای ترساندن ديگران خوانده است.


شراد جوشی: تغييرات جوی بيشتر به وضعيت کرات ربط دارد و گرمای زمين بهانه ای است برای برخی که روند صنعتی شدن کشورهای در حال رشد را متوقف کنند

شراد جوشی گفت: «من با نکاتی که در گزارش گفته شده مخالفم و سازمان ملل فقط با اين گزارش خواسته تا ترس و هراس توليد کند.»


شراد جوشی که رياست گروه مزارع سبز هند را نيز برعهده دارد افزود: «تغييرات جوی بيشتر به وضعيت کرات ربط دارد و گرمای زمين بهانه ای است برای برخی که روند صنعتی شدن کشورهای در حال رشد را متوقف کنند.»


وزير محيط زيست و توريسم آفريقای جنوبی هم هشدار داد که ممکن است زمان از دست برود و ديگر راهی برای جبران آن نباشد.


مارتينوس ون شالکويک وزير محيط زيست آفريقای جنوبی گفت: «اگر زمان از دست برود شايد ديگر امکان جبران نداشته باشيم و هر سال با شرايط بد و حوادث زياد درگير شويم.»


بيشتر مقامات دولتی دنيا، به ويژه کشورهای اروپايی به گزارش آی پی سی سی، واکنش جدی نشان داده اند و خواهان حرکت بين المللی برای حفظ محيط زيست شده اند.


کشورهای آسيايی و عربی کمتر به اين گزارش واکنش نشان داده اند.


گزارش کارشناسی هیات بررسی تغییرات جوی سازمان ملل، با قاطعيت اعلام کرده که تغييرات آب و هوا وگرمای کره زمين، نتيجه اقدامات صنعتی و تخريب منابع طبيعی است که به دست بشر انجام می شود.


XS
SM
MD
LG