لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ دی ۱۴۰۰ تهران ۲۲:۵۱

آيت الله بيات زنجانی: همه باید مقابل انحرافات ایستادگی کنند


آيت الله بيات زنجانی
آيت الله اسدالله بيات زنجانی، يکی از مراجع تقليد شيعيان در قم، خواستار ايستادگی همه مردم در مقابل انحراف های ايجاد شده از آنچه « اصل جمهوری اسلامی » توصيف کرد، شد.

اين مرجع تقليد همچنين با اعلام اينکه اختلافات کنونی در ايران، دعوا ميان دو تفکر است، گفت:« يکی از جمهوری اسلامی دفاع می‌کند و ديگری به کل به جمهوريت قائل نيست و اسلاميت را هم آنطوری‌که خود می‌پسندد، تفسير می‌کند.»

آيت الله بيات زنجانی در ديدار با جمعی از دانشجويان گفت که از نظامی دفاع می کند که به گفته او« درونش عدالت، آزادی، ميزان بودن آراء ملت، احترام به حقوق مردم و تمام شعارهای انقلاب اسلامی» باشد.

وی که در کنار مراجع ديگری همچون آيت الله منتظری و آيت الله صانعی از منتقدان وضعيت کنونی در ايران به شمار می رود، يکی از دلايل وقوع انقلاب سال ۱۳۵۷ را « عبرت نگرفتن صاحبان قدرت از گذشته‌ها» دانست و افزود:« با کمال تأسف پس از يک مدت زمان نه چندان طولانی، به سادگی داريم گرفتار همان تجربيات تاريخی تلخ می‌شويم. »

اين مرجع تقليد با اشاره به سخنان آيت الله خمينی، بنيانگذار جمهوری اسلامی، به طور تلويحی از دخالت نظاميان در مسايل سياسی نيز انتقاد کرد و اشاره کرد که جناحی در ايران « به جز نظاميان» گروهی « را برای ادارۀ امور سياسی و حتی اجتماعی و گاهی هم فنی لايق نمی‌داند.»

در ساليان اخير، مقام های سپاه پاسداران موضع گيری های بسياری درباره مسايل سياسی داشته اند.

اين موضوع مورد انتقاد اصلاح طلبان قرار گرفته است که می گويند سپاه پاسداران نبايد در سياست دخالت کند، اما بسياری از فرماندهان سپاه و اصولگرايان می گويند که اين نهاد نظامی مدافع نظام جمهوری اسلامی است و لذا بايد در مسايل سياسی موضع گيری داشته باشد.

آيت الله زنجانی همچنين با اشاره به حوادث پس از انتخابات رياست جمهوری گفت: « ... کار به جايی رسيده که پس از قلع و قمع شخصيتی و فکری وسيع ياران امام و پرونده سازی‌های مختلف برای يک به يک آنان، امروز حتی در مواردی به خانواده‌ حضرت امام(ره) هم تعدی می‌کنند.»

اين مرجع تقليد در عين حال از حملات هواداران رهبر و رئيس جمهوری اسلامی ايران به مهدی کروبی و مير حسين موسوی، دو نامزد معترض انتخابات رياست جمهوری، انتقاد کرد.

آيت الله بيات زنجانی در پايان اين ديدار خواستار ايستادن در مقابل متخلفان شد. گزارش این دیدار روز یکشنبه در خبرگزاری کار ایران، ایلنا، منتشر شد.

پيشتر، وی خواستار قصاص عاملان قتل شماری از معترضان به نتايج انتخابات رياست جمهوری در ايران و عذرخواهی از مردم به خاطر رويدادهای پس از انتخابات شده بود.

در جريان تظاهرات اعتراض آميز به نتايج انتخابات رياست جمهوری در ايران، شماری از تظاهرکنندگان و بازداشت‌شدگان کشته شده‌اند.

در حالی که آمارهای رسمی از مرگ حدود ۳۷ نفر حکايت دارد، فعالان حقوق بشر در ايران می‌گويند، دست کم يکصد نفر در رويدادهای پس از انتخابات کشته شده‌اند.

دیدن نظرات (۳)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG