لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۷ خرداد ۱۴۰۱ تهران ۱۷:۳۹

« ساخت موشک فوق مدرن دريايی توسط سپاه پاسداران»


فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تهدید کرد که ایران در صورت حمله خارجی، تنگه هرمز را مسدود می کند.(عکس: فارس)

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ايران، روز دوشنبه، از ساخت يک سلاح فوق مدرن دريايی خبر داد که به گفته او، برای نخستين بار در جهان مورد استفاده قرار می گيرد.


به گزارش خبرگزاری ها، محمد علی جعفری که به مناسبت روز پاسدار در نشستی خبری سخن می گفت، افزود: « اخيرا سپاه يک سلاح دريايی را آزمايش کرده که در شعاع بيش از ۳۰۰ کيلومتری اطراف مرزهای ايران هيچ شناور و ناو دشمن از آن در امان نبوده و قطعا به قعر آب ها فرستاده خواهد شد.»


وی گفت:« تکنولوژی اين سلاح کاملا بومی است و اين فن آوری کاملا مدرن تاکنون توسط هيچ کشوری به کار گرفته نشده است.»


فرمانده سپاه پاسداران در جواب اصرار خبرنگاران برای بيان جزئيات بيشتر از اين سلاح دريايی که به گفته او، «فوق مدرن» است، از دادن توضيحات بیشتر درباره اين موشک خودداری کرد، و تنها گفت:« اين سلاح جديد کاملا بومی بوده و پس از پشت سر گذاشتن تست های خود اکنون در حال توليد انبوه است.»


این سخنان فرمانده کل سپاه پاسداران در حالی بیان می شود که تهران در مهلت دو هفته ای گروه پنج به علاوه يک، به بسته پيشنهادی مشوق های اقتصادی و فنی، از جمله کمک به احداث نيروگاه های هسته ای آب سبک، در ازای تعليق فعاليت غنی سازی اش پاسخ نداده است.


آمریکا روز یکشنبه پس از پایان این مهلت دو هفته ای اعلام کرد که ايران، خواست جامعه جهانی مبنی بر تعليق غنی سازی اورانيوم را زير پا گذاشته و راهی جز تحريم بيشتر ايران وجود ندارد.  • «تکنولوژی اين سلاح کاملا بومی است و اين فن آوری کاملا مدرن تاکنون توسط هيچ کشوری به کار گرفته نشده است.»
محمد علی جعفری، فرمانده کل سپاه

شورای امنیت با تصویب سه قطعنامه تحریمی از تهران خواسته تا غنی سازی را متوقف کند ولی ایران تاکنون از این دستور سرپیچی کرده است.


آمریکا بارها اعلام کرده که خواستار حل بحران هسته ای ایران از طریق مذاکره و گفت و گو است ولی گزینه نظامی همچنان بر روی میز است.


فرمانده سپاه پاسداران در مورد فرق اين موشک جديد با موشک سطحی «حوت» گفت: «موشک زير سطحی حوت، يک موشک شناخته شده در دنيا است، اما اين سلاح جديد در دنيا سابق ندارد.»


موشک حوت در نيمه دوم تير ماه سال جاری و در جريان مانور « پيامبر اعظم» آزمايش شد.


سه سال پیش نیز رسانه های ايرانی از شليک «سريع ترين موشک زير سطحی دنيا با نام حوت» خبر دادند و آن را از جمله «موفقيت های رزمايش دريايی پيامبر اعظم (ص) ۳ » دانستند.


گزارش های منتشره در سه سال اخير در باره اين موشک نشان می دهد که امکانات تکنيکی آن هيچ تغييری نکرده است.


«تهدید به بستن تنگه هرمز»


فرمانده کل سپاه پاسداران در اين نشست خبری همچنين درباره امکان بستن تنگه هرمز از سوی ايران گفت: « با توجه به طول ساحل ايران در محدوده تنگه هرمز و وضعيت جغرافيای خاص آن و همچنين ارتفاعات موجود در طول اين ساحل، يک امکان طبيعی برای ايران به وجود آمده است و با توجه به تجهيزاتی که نيروهای مسلح مان در اختيار دارند، بستن تنگه هرمز به مدت نامحدود بسيار راحت خواهد بود.»


۴۰ درصد از صادرات نفت جهان از طريق تنگه هرمز می گذرد. همچنين سالانه ۱۳ هزار شناور از مسير تنگه هرمز وارد خليج فارس می شوند و ۹۰ درصد واردات و صادرات ايران نيز از همين مسير انجام می شود.


ایران بارها اعلام کرده که در صورت حمله به این کشور، تنگه هرمز را مسدود می کند.


این در حالی است که دريا سالار کوين کاسگريف، فرمانده ناوگان پنجم ايالات متحده آمريکا در خليج فارس، حدود یک ماه پیش در یک کنفرانس خبری گفت: واشينگتن اجازه نخواهد داد که ايران تنگه هرمز را مسدود کند.


وی تاکيد کرد که جامعه بين المللی از آبراه تنگه هرمز محافظت خواهد کرد و هر اقدامی از سوی ايران، «مقابله با ايالات متحده نخواهد بود بلکه رو در رويی با جامعه بين المللی است.»


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG