لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۹:۱۷
گزارش‌ها از تهران حاکی است که رضا شهابی، عضو هيئت مديره سنديکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، به دليل شرايط نامناسب جسمانی‌اش، روز شنبه به بيمارستان منتقل شده است.

حسن شهابی، برادر اين فعال کارگر زندانی، اين موضوع را در گفت‌وگو با «راديو فردا» اعلام کرد.

وی که در خرداد ماه سال جاری در تهران بازداشت شد، از حدود يک هفته قبل، در اعتراض به وضعيت نامشخص خود در زندان اوين دست به اعتصاب غذا زده بود.

رضا شهابی گفت که او در آخرين ملاقات در روز پنجشنبه گفته است تا روشن شدن وضعيتش به اعتصاب غذای خود ادامه خواهد داد.

اعتصاب غذای رضا شهابی پس از آن صورت گرفت که مقام‌های قوه قضاييه، دو مرتبه با آزادی او به قيد وثيقه مخالفت کردند.

نخستين وثيقه برای وی در آبان ماه به مبلغ ۶۰ ميليون تومان و دومين وثيقه به قيمت ۱۰۰ ميليون تومان در روزهای اخير تعيين شده بودند.

همزمان، سازمان عفو بين‌الملل در بيانيه خود با توصيف رضا شهابی و ديگر اعضای بازداشت شده سنديکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه به عنوان «زندانی عقيدتی»، از مقام‌های جمهوری اسلامی ايران خواست تا فوراً آنها را آزاد کنند.

در حال حاضر، به جز آقای شهابی، منصور اسانلو، ابراهيم مددی، مرتضی کمساری، غلامرضا غلام حسينی و علی اکبر نظری زندانی هستند.

همچنين کمپين بين‌المللی حقوق بشر در ايران با ابراز نگرانی شديد از وضعيت رضا شهابی که دست به اعتصاب غذا زده است، مقام‌های ايرانی را مسئول سلامتی وی دانست.

سنديکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه نيز با انتشار بيانيه‌ای، خواستار آزادی آقای شهابی و سايز فعالان کارگر زندانی شده است.

فعالان و تشکل‌های کارگری در ايران در ساليان اخير تحت فشارهای امنيتی و قضايی شديدی قرار داشته اند.

در اين ارتباط، ده‌ها فعال کارگری در اين مدت احضار، تهديد و يا بازداشت شده اند.

در مواردی نيز احکام زندان و حتی شلاق برای شماری از اين فعالان صادر و اجرا شده است.

اين برخوردها با انتقاد شديد سازمان‌های حقوق بشری و اتحاديه‌های کارگری مواجه شده است که می‌گويند جمهوری اسلامی ايران به دليل امضای مقاوله‌نامه‌های بين‌المللی، متعهد به تضمين آزادی فعاليت سنديکايی است.

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG