لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ تهران ۲۲:۴۵

نگرانی وزیر انرژی اسرائیل از قرارداد تسلیحاتی ۱۰۰ میلیارد دلاری آمریکا و عربستان


یووال اشتاینیتز، وزیر انرژی اسرائیل، (سمت چپ) در کنار بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر، در نشست هیئت دولت.
یووال اشتاینیتز، وزیر انرژی اسرائیل، (سمت چپ) در کنار بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر، در نشست هیئت دولت.

وزیر انرژی اسرائیل یک روز پیش از سفر دونالد ترامپ،‌ رئیس جمهوری آمریکا، به این کشور، از آنچه «معامله کلان تسلیحاتی» آمریکا با عربستان سعودی نامید، ابراز «نگرانی» کرد و آن را برای اسرائیل «آزار دهنده» نامید.

به گزارش رسانه های اسرائیل، یووال اشتاینیتز، وزیر انرژی اسرائیل، روز یکشنبه ۳۱ اردیبهشت، در نشست دولت این کشور گفت: «عربستان دشمن اسرائیل است؛ وجود پیشرفته ترین جنگ افزارهای آمریکایی در یک معامله بیش از ۱۰۰ میلیارد دلاری در خاک سعودی، خواب راحت را از چشمان ما می رباید.»

اشاره وی به امضای قراردادهای تسلیحاتی بین واشینگتن و ریاض بود که دونالد ترامپ و ملک سلمان، پادشاه عربستان سعودی، روز شنبه ۳۰ اردیبهشت نهایی کردند.

یووال اشتاینیتز گفت: «نمی توان حدس زد که این همه جنگ افزار در یک کشور عربی دشمن در آینده بدست چه کسی می رسد؟»

این دولتمرد اسرائیلی عضو حزب حاکم لیکود افزود:«در زمان حضور دونالد ترامپ در اسرائیل باید به صراحت پرسیده شود که آمریکا چه تضمینی برای حفظ برتری نظامی اسرائیل در منطقه می دهد.»

این در شرایطی است که کاخ سفید روز ۱۴ اردیبهشت اعلام کرد، دونالد ترامپ دعوت رئووِن ریولین رییس‌جمهوری و بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل را پذیرفته است تا «هم‌پیمانی دو کشور» را مورد تاکید قرار دهد.

همچنین رکس تیلرسون،‌ وزیر امور خارجه آمریکا، روز ۲۴ اردیبهشت گفت: تشکیل اتحادی میان کشورهای منطقه برای رویارویی با سیاست های ایران، یکی از هدف های سفر دونالد ترامپ به عربستان سعودی و اسرائیل است.

آقای تیلرسون در مصاحبه ای با شبکه تلویزیونی «ان‌بی‌سی» گفت: «فکر می‌کنم یک دیدگاه و اجماع گسترده در همه منطقه، در کشورهای عربی، در اسرائیل و در دیگران درباره فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده ایران در منطقه وجود دارد.»

پیش از این، باراک اوباما، رئیس جمهوری سابق آمریکا، در آخرین هفته های دوره ریاست جمهوری اش، ارسال تسلیحات به ارزش ۳۸ میلیارد دلار به اسرائیل برای ۱۰ سال آینده را تصویب کرده بود؛ بخشی از این تسلیحات، پیشرفته ترین جنگ افزارهایی هستند که تنها ارتش آمریکا آن را در اختیار دارد.

کمک نظامی آمریکایی به ارتش اسرائیل در واکنش به ناخشنودی بنیامین نتانیاهو،‌نخست وزیر اسرائیل، از توافق هسته ای میان ایران و گروه پنج به علاوه یک، از سوی دولت اوباما، ضمن حمایت قاطع کنگره، تصویب شد.

نارضایتی وزیر انرژی اسرائیل از قرارداد نظامی آمریکا و عربستان سعودی در حالی ابراز شده که نخست وزیر اسرائیل خود به صراحت در این باره سخنی نگفته است.

آقای نتانیاهو روز یکشنبه گفت: کشورش «با آغوش باز» در انتظار دونالد ترامپ و خانواده او در «سفر تاریخی» این هفته به اسرائیل است.

آقای ترامپ روز دوشنبه اول خرداد، از عربستان سعودی به اسرائیل می رود.

به گفته بنیامین نتانیاهو، این موضوع که رئیس جمهوری آمریکا، در نخستین سفر خارجی خود به اسرائیل می رود، «یک افتخار» به شمار می رود.

نخست وزیر اسرائیل همچنین گفت که در مذاکرات با آقای ترامپ در مورد «راه های تحکیم همپیمانی» گفت و گو می کند و همکاری های امنیتی دو کشور تقویت می شود؛ اما توضیح بیشتری نداد.

دونالد ترامپ در این سفر، دیدارهای جداگانه ای با بنیامین نتانیاهو در بیت المقدس (اورشلیم) و با محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی، در کرانه باختری خواهد داشت.

مقام های آمریکایی گفته اند: دیدار سه جانبه ای میان ترامپ- نتانیاهو- عباس برگزار نخواهد شد.

دونالد ترامپ در دیداری با محمود عباس در اوایل ماه مه در کاخ سفید تاکید کرده بود آماده «میانجی گری صادقانه» میان اسرائیل و فلسطینیان است.

بنیامین نتانیاهو نیز روز یکشنبه گفت: اسرائیل «آماده پیشبرد صلح است».

در این میان، رسانه های اسرائیل می گویند: تدارکات پلیس و نیروهای امنیتی این کشور برای حضور دو روزه آقای ترامپ، خانواده و هیئت همراه او در اسرائیل، بی سابقه است.

قرار است بیت المقدس، اورشلیم، و دیگر نقاطی که آقای ترامپ از آنها بازدید می کند، در محاصره هزاران نیروی امنیتی و پلیس اسرائیل باشد.

XS
SM
MD
LG