لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ تهران ۱۵:۰۰
سیامند رحمان در دسته ۱۰۰+ کیلوگرم رقابت‌های وزنه‌برداری قدرتی، ضمن شکست رکورد پارالمپیک لندن، مدال طلا را نصیب خود کرد. وزنه‌بردار عراقی نقره گرفت و نماینده کره جنوبی هم سوم شد.
در آخرین روز از رقابت‌های این رشته ورزشی، سیامند رحمان موفق شد هشتمین طلای کاروان ورزشی ایران را تصاحب کند. حالا ایران با ۸ مدال طلا، پنج نقره و پنج برنز باز هم در جمع ۱۰ تیم بر‌تر جدول رده‌بندی مدال‌ها باقی ماند. چین با ۶۰ طلا، ۵۰ نقره و ۴۹ برنز در صدر قرار دارد.
افزایش مدال‌های کاروان ایران
سیامند رحمان در حرکت اول، وزنه ۲۷۰ کیلویی را مهار کرد تا پنج کیلوگرم رکورد پارالمپیک را ارتقا دهد. اما این تازه آغاز ماجرا بود و سیامند در حرکت دوم، وزنه‌ ۲۸۰ کیلوگرمی را هم ثبت کرد تا بار دیگر رکورد پارالمپیک را بشکند.
سیامند که پیش از آغاز رقابت‌ها قول مهار وزنه ۳۰۰ کیلوگرمی را داده بود، برای حرکت سوم درخواست وزنه ۳۰۱ کیلویی را کرد تا رکورد جهان را نیز جا به جا کند، اما موفق به انجام این کار نشد تا با‌‌ همان ۲۸۰ کیلو روی سکوی قهرمانی بایستد.
از نکات جالب توجه این رقابت، استفاده از صفحه‌های ۵۰ کیلویی برای سیامند رحمان بود که با رنگ سیاه مشخص بود و برای نخستین بار در طول این مسابقات، مورد استفاده قرار گرفت!
رکورد جهانی این دسته نیز در اختیار خود سیامند رحمان است که در مسابقات جهانی امارات توانسته بود وزنه ۲۹۱ کیلوگرمی را مهار کند. رکورد پارالمپیک هم در اختیار کاظم رجبی دیگر وزنه‌بردار دسته فوق‌سنگین ایران قرار داشت که در پارالمپیک ۲۰۰۸ پکن، وزنه ۲۶۵ کیلوگرمی را ثبت کرده بود.
سیامند رحمان پس از ایستادن بر روی سکوی نخست به خبرنگاران گفت: می‌خواستم وزنه ۳۰۱ کیلویی را بزنم، اما چون وزنه‌بردار کره‌ای به رأی داوران اعتراض کرده بود، وقت تلف شد تا بدن من هم سرد شود و نتوانستم در زمان دلخواه روی تخته بیاییم.
قوی‌ترین مرد پارالمپیک که اهل شهرستان اشنویه در استان آذربایجان غربی (بین پیرانشهر و ارومیه) است، از حضور ایرانی‌ها در سالن مسابقات و تشویق‌های آن‌ها نیز تشکر کرد.
همچنین نماینده پرتاب نیزه ایران در پارالمپیک لندن به مدال نقره دست یافت. سجاد نیک‌پرست و عرفان حسینی در ماده پرتاب نیزه به رقابت پرداختند که نیک‌پرست به مدال نقره رسید و حسینی نیز چهارم شد. در این ماده پرتابگر چینی نشان زرین را نصیب خود کرد.
علی محمدیاری هم در رشته پرتاب دیسک کلاس مدال برنز پارالمپیک را به گردن آویخت. لئوناردو دیاز از کوبا مدال طلای این رشته را به سینه زد.
تیم ملی ریکرو زنان ایران نیز با برتری مقابل ایتالیا به مدال برنز پارالمپیک رسید. ایران با ترکیب زهرا جوانمرد، زهرا نعمتی (قهرمان ریکرو انفرادی پارالمپیک) و راضیه شیرمحمدی به مصاف تیم ملی ایتالیا رفت که این دیدار با نتیجه ۱۸۸ بر ۱۸۴ به سود کمانداران ایران به پایان رسید.
جشن نامزدی ورزشکار زن و مرد ایرانی
زهرا نعمتی قهرمان کرمانی پارالمپیک لندن که سال ۱۳۸۳ در حادثه رانندگی ویلچرنشین شده در دهکده بازی‌ها و در مراسمی با حضور ورزشکاران کاروان ایران، جشن زندگی مشترک با همشهری‌اش رهام شهابی‌پور که او هم عضو کاروان اعزامی است را برپا کرد.
اما در ادامه رقابت‌ها، تیم ملی ریکرو مردان ایران در مرحله یک چهارم نهایی با شکست از کره‌جنوبی از رسیدن به مرحله نیمه نهایی بازماند.
بامداد پنجشنبه هم تیم ملی والیبال نشسته ایران از سد میزبان گذشت تا صعود مقتدرانه‌ای به مرحله نیمه‌نهایی داشته باشد. ایران در برابر بریتانیا با حساب ۳ بر صفر به برتری رسید.
والیبالیست‌های ایران با این پیروزی راهی مرحله نیمه‌نهایی شدند تا بامداد جمعه مقابل روسیه قرار بگیرند. روس‌ها موفق شدند ۳ بر ۲ از سد برزیل عبور کنند و به مرحله نیمه‌نهایی برسند.
اما تیم ملی گلبال ایران با شکست مقابل فنلاند از رسیدن به مرحله نیمه‌نهایی پارالمپیک بازماند. ایران در این بازی ۵ بر یک شکست خورد.
افشین زند کریمی سرمربی ایران پس از حذف تیمش به خبرنگاران گفت: «فنلاند از با تجربهترین تیم‌های این دوره است. بازیکنان ما همین که تا مرحله یک چهارم نهایی بالا آمدند، کار بزرگی کردند. ما دو بازیکن خود را به دلیل کلاس‌بندی میزان معلولیت در اختیار نداشتیم و متضرر شدیم.»

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG