لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۰ تهران ۰۰:۰۲

اختصاصی رویترز: پیشنهاد روسیه و آمریکا به شورشیان حلب برای خروج امن از شهر


یکی از تانک‌های ارتش سوریه در حال عبور از ویرانه‌های منطقه قصر العدلی که به تازگی از شورشیان بازپس گرفته شده است

خبرگزاری رویترز در گزارشی اختصاصی می‌گوید به نسخه‌ای از «پیشنهاد آمریکا و روسیه به شورشیان حلب» دست یافته که امکان خروج امن را برای آنها و خانواده‌هاشان فراهم می‌کند. روسیه اما گفته است که خروج شبه‌نظامیان از حلب، موضوع توافق دیگری است که هنوز به دست نیامده است.

رویترز روز یکشنبه ۲۱ آذر، به نقل از سه مقام رسمی شورشیان حلب نوشت بر پایه پیشنهادی که از سوی آمریکا و روسیه به شورشیان ارائه شده، مسیری امن برای خروج آنها و خانواده‌هاشان در کنار غیرنظامیان باقی‌مانده در مناطق شورشیان، در نظر گرفته شده است.

بر پایه این گزارش، «پیشنهاد آمریکا و روسیه» متضمن خروج «امن و شرافتمندانه» شورشیان و خانواده آنها از مناطق تحت تصرف‌شان در حلب است، و شورشیان هنوز به این پیشنهاد پاسخی نداده‌اند.

با این حال روسیه از زبان سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه، گفته است که این گزارش الزاماً «بازتاب واقعیت نیست».

در این زمینه خبرگزاری روسی ریانووستی به نقل از آقای ریابکوف نوشته است که روسیه در مذاکرات ژنو به دنبال ایجاد شرایط لازم برای خروج غیرنظامیان از حلب بوده است.

با این حال او تأکید کرده که «خروج شبه‌نظامیان از حلب، موضوع توافق‌های جداگانه‌ای است که هنوز به دست نیامده است؛ بیشتر به این دلیل که آمریکا بر شرایط غیرقابل قبولی پافشاری می‌کند».

آمریکا و روسیه ماه‌هاست که در ژنو با هدف دستیابی به راه حلی برای بحران سوریه در تماس هستند و در دیدار کوتاه اخیر باراک اوباما و ولادیمیر پوتین، نیز بر ادامه تماس‌های وزیران خارجه دو کشور در این زمینه تأکید شده بود.

رویترز می‌نویسد نسخه‌ای از پیشنهاد ارائه شده به شورشیان را از طریق دو تن از مقام‌های آنها دریافت کرده که بر مبنای آن، دولت سوریه و متحدانش مسیری امن برای خروج شورشیان، خانواده‌هاشان، و دیگر غیرنظامیان در مناطق تحت کنترل آنها را تضمین خواهند کرد.

به نوشته این خبرگزاری اگر شورشیان چنین پیشنهادی را بپذیرند، دولت بشار اسد کنترل کامل شرق حلب را در دست خواهد گرفت و به بزرگترین پیروزی‌اش در جنگ داخلی در این کشور دست خواهد یافت.

پیشروی‌های اخیر ارتش سوریه در شرق حلب با حمایت هوایی روسیه، شورشیان و ده‌ها هزار غیرنظامی در مناطق باقی‌مانده در تصرف آنها را تحت محاصره قرار داده است.

شورشیان پیشتر گفته بودند که حاضر به خروج از مناطق تحت تصرف‌شان در شرق حلب نیستند، اما خواستار آن هستند که مسیری امن برای غیرنظامیانی باز شود که مایل به ترک این مناطق و رفتن به مناطق شمالی حلب و نزدیکی مرز ترکیه هستند.

نسخه‌ای از پیشنهاد ارائه شده به شورشیان که در اختیار خبرگزاری رویترز قرار گرفته، حاکی از تعهد حکومت اسد و متحدانش برای زندانی نکردن و آزار نرساندن به شورشیان و غیرنظامیان در صورت ترک حلب است و همچنین تضمین ایمنی شهروندانی است که مایل به باقی ماندن در این مناطق هشتند.

این پیشنهاد شبه‌نظامیان وابسته به جبهه النصره را ملزم می‌کند که به استان ادلب منتقل شوند، اما دیگر گروه‌های شورشی امکان خواهند یافت که به مناطق مورد نظر خود از جمله شمال حلب و نزدیکی مرز ترکیه نقل مکان کنند؛ مناطقی که اکنون در تصرف ارتش آزاد سوریه متشکل از برخی از گروه‌های مخالف اسد اشت.

اجرای این پیشنهاد تحت نظارت سازمان ملل متحد، و در یک بازه زمانی ۴۸ ساعته صورت خواهد گرفت، و به شورشیان اجازه داده می‌شود که سلاح‌های سبک خود را به همراه داشته باشد، گرچه آنها مجاز به انتقال سلاح‌های سنگین‌شان نخواهند بود.

رویترز می‌نویسد که دفتر استفان دی میستورا، فرستاده ویژه سازمان ملل در امور سوریه، حاضر به اعلام نظر در مورد این گزارش نشده است.

آقای دی‌میستورا پیشتر ابزار نگرانی کرده بود که ممکن است دولت اسد پس از تصرف کامل حلب، حاضر به ادامه مذاکرات نباشد، و پیش‌بینی کرده بود که در این صورت باید از نفوذ ایران و روسیه بر دولت سوریه برای ادامه دادن مذاکرات استفاده کرد.

دیدن نظرات (۱۹)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG