لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۰۰:۳۶

کاهش سطح هشدار در بروکسل و از سرگیری فعالیت مترو


متروی بروکسل در روزهایی که این شهر بالاترین سطح هشدار امنیتی را تجربه می‌کرد، تعطیل بود.

مقام‌های بلژیک سطح هشدار امنیتی در بروکسل، پایتخت این کشور، را یک درجه کاهش دادند و بر اساس گزارش‌ها، فعالیت متروی بروکسل هم از بامداد روز جمعه و در آستانه برگزاری مسابقات تنیس جام دیویس از سر گرفته می‌شود.

بعد از نزدیک به یک هفته اعمال بالاترین سطح از هشدار امنیتی در بروکسل، شامگاه پنجشنبه پنجم آذر، نخست‌وزیر بلژیک، اعلام کرد که سطح هشدار امنیتی در پایتخت این کشور یک درجه کاهش خواهد یافت و از روز جمعه، در بروکسل نیز مانند دیگر مناطق بلژیک، سطح ۳ از هشدار امنیتی دائر خواهد بود.

سطح ۳ از هشدار امنیتی معرف «تهدید جدی و محتمل» است و شارل میشل، نخست‌وزیر بلژیک در توضیح دائر بودن این سطح هشدار گفته است که «همچنان دلایلی برای باور به جدی بودن تهدید وجود دارد»، اما چنین تهدیدی «قریب‌الوقوع» نیست.

او گفته است که مراکز آموزشی و مترو، تا حدی از روز چهارشنبه فعالیت خود را از سر گرفتند اما از ساعت ۵ بامداد روز جمعه متروی بروکسل به طور کامل بازگشایی خواهد شد.

بروکسل به دنبال تصمیم جمعه گذشته شورای امنیت ملی بلژیک در حالی بالاترین سطح از هشدار امنیتی را تجربه کرد، که در دیگر مناطق بلژیک هم سطح ۳ از هشدار امنیتی دائر شده بود.

در چنان شرایطی از روز شنبه، فعالیت سیستم حمل و نقل زیرزمینی پایتخت، تعطیل شد و با تمدید این وضعیت در روز دوشنبه، مراکز آموزشی بروکسل هم به حال تعطیل درآمدند. اعلام بالاترین وضعیت هشدار در بروکسل، همچنین بر فعالیت مراکز خرید، رستوران‌ها، سالن‌های موسیقی و مسابقات ورزشی هم تأثیرگذار بود و به قول برخی از شهروندان، پایتخت بلژیک را به «شهر ارواح» بدل کرد.

با این حال به نوشته خبرگزاری فرانسه، دولت بلژیک در آستانه برگزاری مسابقات تنیس جام دیویس در روز جمعه، و گشایش بازار کریسمس که از هفته آینده برقرار خواهد بود، برای کاهش سطح امنیتی تحت فشار بود.

در این زمینه خبرگزاری فرانسه به نقل از کریس پیتر، معاون نخست‌وزیر بلژیک نوشت که تصمیم برای کاهش سطح هشدار به سطح ۳ «تصمیم درستی بود» چرا که به گفته او «گرچه این سطح ۳ هشدار به معنی وضعیت طبیعی نیست اما علامت مهمی است که ما ذره ذره به وضعیت نرمال بر می‌گردیم».

در روزهای گذشته و با اعلام وضعیت اضطراری در بلژیک، پلیس و نیروهای امنیتی چندین عملیات متخلف را برای یافتن مظنونان احتمالی مرتبط با حملات پاریس، انجام دادند و گرچه بازداشت‌های مختلفی که از روز شنبه در بروکسل و دیگر مناطق بلژیک صورت گرفت، به دستگیری صلاح عبدالسلام، منظنون اصلی حملات پاریس منجر نشد، در روزهای دوشنبه و سه‌شنبه، دو تن دیگر در ارتباط با حملات پاریس تفهیم اتهام شدند.

همچنین به گزارش خبرگزاری فرانسه، مشخص شد که چهار تن از مظنونان اصلی حملات خون‌بار پاریس، در فهرست افراد رادیکال بودند که در ژوئن امسال توسط پلیس بلژیک تهیه شده بود.

این گزارش به نقل از مقام‌های رسمی می‌نویسد که فهرست تهیه شده توسط پلیس بلژیک، مشتمل بر ۸۵ تن است که نام‌های عبدالحمید اباعود سرحلقه حملات پاریس، صلاح عبدالسلام، برادرش ابراهیم عبدالسلام، و نیز محمد ابرینی که پس از حملات صلاح عبدالسلام را به بروکسل بازگردانده بود، در آن دیده می‌شود.

XS
SM
MD
LG