لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ مهر ۱۴۰۲ تهران ۰۵:۱۵

قتل دو گردشگر آلمانی و پنج مأمور پلیس در دو حمله مختلف در مصر


حمله به گردشگران خارجی در هتل الذهبیه، دو کشته و دو مجروح به جا گذاشته است.

مردان مسلح روز جمعه با یورش به یک پست بازرسی پلیس مصر در ناحیه‌ای در جنوب قاهره و شلیک به یک خودرو، پنج مأمور پلیس را از پای درآوردند. همزمان در یک حمله با سلاح سرد در منطقه غردقه، دو گردشگر آلمانی کشته شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، سه مرد مسلح سوار بر موتورسیکلت در ناحیه جیزه واقع در ۳۰ کیلومتری جنوب قاهره، با تیراندازی به سوی مأموران پلیس دو افسر و سه سرباز وظیفه را کشتند. این تازه‌ترین مورد از حملات به نیروهای انتظامی مصر است که با شورشیان اسلام‌گرا می‌جنگند.

وزارت کشور مصر در بیانیه‌ای در این ارتباط اضافه کرده است که «یک مأمور پلیس در نزدیکی نقطه درگیری با گشودن آتش به سوی مهاجمان آنها را مجبور به فرار کرده است».

شاهدان عینی می‌گویند مهاجمان ابتدا خودرو پلیس را با سلاح خودکار به گلوله بستند و پس از جمع‌آوری تجهیزات و سلاح‌ها با بمب‌های آتش‌زا خودرو را به آتش کشیدند.

تاکنون هیچ گروهی مسئولیت این حمله را به عهده نگرفته است ولی نیروهای امنیتی مصر از مدت‌ها پیش در منطقه سینا درگیر مبارزه با گروه‌های وابسته به گروه حکومت اسلامی، داعش، بوده‌اند و این زد و خوردهای مسلحانه به مناطق دیگر کشور نیز کشیده شده است.

روز جمعه در رویدادی دیگر دو گردشگر زن خارجی در پی حمله یک فرد مجهز به سلاح سرد، به ضرب چاقو کشته و چهار گردشگر زن دیگر محروج شده‌اند.

این حمله در شهر ساحلی غردقه در ساحل دریای سرخ صورت گرفته، و آن طور که وزارت کشور مصر اعلام کرده، هویت فرد مهاجم نامشخص است.

بر اساس اعلام مقام‌های محلی، عامل این حمله ابتدا از طریق بخشی عمومی از ساحل غردقه، به ساحل اختصاصی هتل الذهبیه دسترسی پیدا کرده، جایی که موفق به کشتن دو گردشگر و زخمی کردن دو تن دیگر شده است.

مهاجم پس از آن با ورود به ساحل اختصاصی هتل ال‌پلاسیدو، دو تن دیگر را مجروح کرده است.

دو گردشگری جان خود را در این حمله از دست داده‌اند، تبعه آلمان هستند و دو تن از مجروحان حادثه هم تابعیت چک دارند، اما از تابعیت دو مجروح دیگری این حادثه، گزارشی مخابره نشده است.

منطقه غردقه پیشتر هم در ژانویه سال ۲۰۱۶، دی‌ماه ۹۴، شاهد حمله به گردشگران خارجی بود.

هفته گذشته در جریان بمب‌گذاری انتحاری در یک پست بازرسی نیروهای امنیتی مصر دست کم ۲۳ سرباز کشته شدند. مسئولیت این حمله را که یکی از مرگبارترین حملات به نیروهای مسلح مصر طی سال‌های اخیر توصیف شده، گروه داعش به عهده گرفته بود.

خبرگزاری رویترز یادآوری می‌کند از سال ۲۰۱۳ تاکنون صدها نظامی و مأمور پلیس در درگیری‌های ناحیه سینا کشته شده‌اند.

گروه داعش حملات خود در نقاط دیگر مصر را نیز تشدید کرده و معمولاً مسیحیان قبطی را هدف می‌گیرد. از ماه دسامبر تاکنون حدود یکصد مسیحی قبطی در این نوع حملات کشته شده‌اند.

از جمله در اوائل خرداد ماه، مردان مسلح به یک اتوبوس حامل قبطی‌ها حمله کرده و ۲۹ نفر را کشتند.

یک ماه قبل از آن نیز بر اثر دو بمبگذاری در کلیساهای این اقلیت مذهبی، بیش از ۴۰ نفر به قتل رسیدند.

منابع وابسته به کلیسا روز پنجشنبه اعلام کردند که رهبران این اقلیت‌های مذهبی به کلیساهای قبطی و کلیساهای کاتولیک مصر اعلام کرده‌اند که در طول ماه ژوئیه تمامی مراسم و فعالیت‌های خود را که در خارج از ساختمان کلیساها برگزار می‌شوند، به خاطر احتمال حملات مسلحانه لغو کنند.

XS
SM
MD
LG