لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۵ بهمن ۱۴۰۱ تهران ۱۲:۳۳

اتحادیه اروپا آماده رفع تحریم‌های ایران پس از تأیید آژانس است


اتحادیه اروپا آماده است تا به محض تأیید آژانس مبنی بر اجرای تعهدات توافق اتمی وین از سوی تهران، تحریم‌های اقتصادی و مالی مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران را رفع کند، و در این زمینه کشورهای اروپایی دستورالعملی دقیق را تهیه کرده‌اند که هم‌اکنون در اختیار هلند، رئیس دوره‌ای اتحادیه اروپاست.

منابع دیپلماتیک، روز جمعه ۲۵ دی ماه، به خبرگزاری فرانسه گفته‌اند که همه مقدمات لازم فراهم است که ۲۸ کشور اتحادیه اروپا، به همراه آمریکا و سازمان ملل آماده‌اند تا تحریم‌های خود علیه ایران را مطابق آنچه در وین بر سر آن توافق شد، در «روز موسوم به اجرای برجام» خاتمه دهند.

اتحادیه اروپا پنجشنبه شب، تعلیق تحریم‌های ایران را برای دو هفته دیگر تمدید کرد اما در عین حال در بیانیه خود در این زمینه یادآور شد که به محض آنکه آژانس، اجرای تعهدات از سوی ایران را تأیید کند، تحریم‌های این اتحادیه علیه تهران برچیده خواهد شد.

انتظار می‌رود آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، تا ساعاتی دیگر در روز جمعه یا نهایتاً در یکی دو روز آتی، رسماً اجرای این تعهدات از سوی تهران را تأیید کند و پس از آن با انتشار بیانیه‌ای مشترک از سوی محمد جواد ظریف و فدریکا موگرینی، رسماً آنچه در توافق اتمی به عنوان «روز اجرا» از آن یاد شده، اعلام شود.

یک منبع دیپلماتیک به خبرگزاری فرانسه گفته است که اتحادیه اروپا به محض انتشار گزارش آژانس آماده رفع تحریم‌هاست.

منبع دیگری در این زمینه گفته است که ۲۸ کشور عضو اتحادیه، دستورالعمل دقیقی را در زمینه رفع تحریم‌ها آماده کرده‌اند که اکنون برای نهایی شدن در اختیار هلند، به عنوان رئیس دوره‌ای اتحادیه اروپاست.

اتحادیه اروپا و آمریکا، پیشتر در آبان ماه، دستورالعمل‌هایی را در زمینه رفع تحریم‌ها ابلاغ کرده بودند.

هلند از ابتدای ژانویه، دو هفته پیش، به مدت شش ماه ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا را بر عهده دارد.

ایران در هفته‌های گذشته بر اساس تعهدات مندرج در توافق هسته‌ای، بخش اعظم ذخیره اورانیوم غنی‌شده خود از جمله همه ذخیره ۲۰ درصدی اورانیم غنی‌شده را به روسیه ارسال کرد و در عین حال روز پنجشنبه اعلام کرد که قلب رآکتور آب سنگین اراک را پر کرده است.

هر دوی این اقدامات کلیدی از سوی آمریکا تأیید شده و دیگر اعضای گروه پنج به اضافه یک هم از آن استقبال کرده‌اند.

در همین حال خبرگزاری روسی ریا نوستی، روز جمعه در گزارشی از ژنو به نقل از یک منبع سازمان ملل نوشت که دفتر اروپایی سازمان ملل متحد در ژنو خود را برای میزبانی از هیئت‌های نمایندگی ایران و شش قدرت جهانی، در ساعات یا روزهای آینده آماده می‌کند.

این منبع دیپلماتیک به ریانووستی گفته است که هیئت نمایندگی آمریکا، از دفتر سازمان ملل خواسته است که از ظهر روز جمعه ۲۵ دی ماه، به وقت اروپای مرکزی [برای میزبانی از هیئت‌های نمایندگی] آماده باشند.

ریانوستی همچنین در گزارش دیگری در وب‌سایت روسی خود از احتمال دیدار روز شنبه جان کری، محمدجواد ظریف و فدریکا موگرینی در ژنو خبر داد. گرچه برخی منابع، محل این دیدار را وین اعلام کرده‌اند.

آقای کری که روز پنجشنبه در لندن، از جمله با وزیر خارجه عربستان سعودی دیدار داشت، قرار است در روزهای آینده نیز در زوریخ با همتای روس خود، سرگئی لاوروف بر سر روند صلح سوریه دیدار کند.

تحریم‌های اتحادیه اروپا، ایالات متحده و سازمان ملل علیه ایران، که قرار است همزمان با «روز اجرای برجام» برچیده شود، خسارت‌های سنگینی را به اقتصاد ایران تحمیل کرده که از جمله آن مسدود شدن میلیاردها دلار دارایی تهران در خارج از کشور، و محدودیت شدید در سرمایه‌گذاری‌های اقتصادی و فن‌آوری در ایران است.

در عین حال به گفته رئیس اتاق بازرگانی ایران، در نشست روز دوشنبه اعضای این اتاق با معاون وزارت امور خارجه، اعلام کرد که از زمان توافق هسته‌ای تاکنون ۱۵۰ هیئت اقتصادی به ایران سفر کرده‌اند، که پیامد این دیدارها امضای ۸۰ تفاهم‌نامه همکاری مشترک است که می‌توانند با اجرای برجان نهایی شوند.

محسن جلال‌پور در این نشست گفت که بخش خصوصی ایران اعلام آمادگی کرده که با همکاری نظام بانکی از فردای «روز اجرا»، یک هزار خط اعتباری موسوم ال سی، گشایش یابد.

در سال‌های اخیر به دلیل تحریم‌ها امکان مبادلات بانکی محدود بود و گشایش خطوط اعتباری به سختی مقدور بود.

XS
SM
MD
LG