لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۰:۴۳

همزمان با انتشار گزارش‌ها درباره افزایش تعداد کشته‌شدگان حادثه برخورد دو قطار در استان سمنان به ۴۹ نفر، تعدادی از نمایندگان مجلس از افزایش امضاهای طرح استیضاح وزیر راه و شهر سازی به ۷۰ امضا خبر داده‌اند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، اسماعیل جبارزاده استاندار آذربایجان شرقی، روز یکشنبه از افزایش تعداد جانباختگان این حادثه به ۴۹ نفر خبر داد و گفت که همه جانباختگان، از ساکنان استان آذربایجان شرقی و مسافران قطار مشهد-تبریز بوده‌اند.

سخنان آقای جبارزاده در حالی بیان شده است که حیدرآسیابی دادستان سمنان، صبح روز یکشنبه ضمن رد آمارهای منتشر شده درباره افزایش کشته‌شدگان به ۴۶ تن اعلام کرده بود که در این حادثه تنها ۴۰ نفر کشته شده‌اند.

دو قطار مسافربری روز جمعه پنجم آذرماه، در محور سمنان‌ـ‌دامغان و در ایستگاه «هفت‌خان» با یکدیگر برخورد کردند و این حادثه منجر به آتش‌سوزی در تعدادی از واگن‌ها شد.

درباره دلیل این حادثه مقام‌های دولتی اعلام کرده‌اند که قطار تبریز‌ـ‌مشهد به دلیل سرمای هوا و یخ‌زدگی سیستم ترمز در پشت یک پیچ متوقف شده و توقف آن به مرکز کنترل در شاهرود اطلاع داده شده بود، اما پس از تغییر شیفت مسئول کنترل، فرد جایگزین از این موضوع بی‌اطلاع بوده و به قطار مشهد-سمنان با وجود قرمز بودن مسیر اعلام کرده که مسیر باز است.

در همین حال روابط عمومی راه آهن روز یکشنبه در اطلاعیه‌ای که سخنان سابق مسئولان را تأیید می‌کند، اعلام کرد که پس از توقف قطار تبریز-مشهد، به دلیل «برودت (سردی) هوا و ترمز خودبه‌خود قطار» ساعت هفت صبح روز جمعه شیفت کشیک مأمور کنترل ترافیک ایستگاه پایان یافته است.

بر اساس این گزارش، ساعت ۷:۱۴ صبح، قطار سمنان ـ مشهد به دلیل قرمز بودن چراغ از مأمور کنترل ترافیک سؤال می‌کند و مأمور جدید به او اجازه حرکت داده است.

حسین عاشوری، رئیس کمیسیون عالی سوانح راه‌آهن، روز شنبه گفته بود که در این حادثه «تقریباً حدود ۱۰ نفر نقش داشتند» و «باید هر کدام مورد بازجویی قرار گیرند و دفاعیات آنها نیز شنیده شود».

دادستان سمنان نیز خبر داده که چهار نفر از جمله لوکوموتیوران قطار سمنان-مشهد به دلیل این حادثه دستگیر شده‌اند.

در ارتباط با این حادثه روز شنبه محسن‌ پورسیدآقایی، مدیرعامل شرکت راه‌‌آهن، استعفا کرد و این استعفا از سوی عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی، پذیرفته شد.

وزیر راه و شهرسازی همچنین روز یکشنبه مهرداد تقی‌زاده، معاون حمل و نقل این وزارتخانه را با حفظ سمت به عنوان سرپرست راه آهن انتخاب کرد.

در عین حال برخی رسانه‌های اصولگرا در واکنش به این حادثه، شدیداً از عملکرد دولت حسن روحانی انتقاد کرده‌اند و برخی از نمایندگان اصولگرا نیز از تهیه طرح استیضاح وزیر راه و شهرسازی خبر داده‌اند.

روز شنبه، اسحاق جهانگیری،معاون اول رئیس جمهوری، در واکنش به سخنان برخی از نمایندگان مجلس مبنی بر استیضاح وزیر راه و شهرسازی گفته بود که «تسویه حساب خصوصی و یا سیاسی» با استفاده از این حادثه «ظلم» به کشور است.

با این حال رضا شیران خراسانی، نماینده مشهد، روز یکشنبه اعلام کرد که تعداد امضاهای طرح استیضاح وزیر راه و شهرسازی افزایش یافته و این طرح با بیش از ۷۰ امضا روز ۱۴ آذر، به هیئت رئیسه مجلس ارائه خواهد شد.

عباس آخوندی در مجلس نهم نیز مورد استیضاح قرار گرفت، اما نمایندگان مجلس در جلسه بررسی استیضاح، با ۱۷۵ رأی مخالف، ۷۲ رأی موافق و ۵ رأی ممتنع، با برکناری او مخالفت، و او را در سمت خود ابقا کردند.

در آن زمان برخی محورهای استیضاح آقای آخوندی مرتبط به حمل و نقل ریلی بود که شامل مواردی چون؛ «نبود برنامه در حمل و نقل ریلی»، «خرید لوکوموتیو و تجهیزات توسط راه‌آهن و با ترک تشریفات»، «خرید ۵۰۰ دستگاه واگن از یک شرکت سوئیسی»، «عدم پیشرفت در برقی کردن راه‌آهن تهران-مشهد» می‌شد.

در همین حال روز یکشنبه خبرگزاری بلومبرگ در گزارشی به نقل از یک مقام بانک مرکزی ایران نوشت که آلمان توافق کرده که اعتباری به مبلغ یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون یورو برای کمک به طرح توسعه خط آهن تهران-مشهد اختصاص دهد.

گزارش بلومبرگ در حالی است که در بهمن ماه سال گذشته هم همزمان با سفر رئیس‌جمهور چین به ایران، رسانه‌ها از مذاکره با یک بانک چین برای تأمین اعتباری ۳ تا ۴ میلیارد دلاری برای برقی کردن خط آهن تهران-مشهد خبر داده بودند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG