لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۹:۴۱

کره شمالی، آمریکا و کره جنوبی را به توطئه برای ترور رهبرش متهم کرد


حکومت کره شمالی روز جمعه سازمان‌های جاسوسی آمریکا و کره جنوبی را به توطئه ناموفق برای ترور کیم جونگ اون رهبر آن کشور با سلاح‌های بیو-شیمیایی متهم کرد.

به گزارش آسوشیتدپرس، وزارت امنیت کره شمالی در بیانیه‌ای که در رسانه‌های این کشور منتشر شد، تهدید کرد که «تروریست‌های سازمان سی‌آی‌ای و سازمان جاسوسی کره جنوبی را به خاطر سوءقصد به جان رهبر این کشور شکار و نابود خواهد کرد».

کره شمالی همواره و به اشکال مختلف به آمریکا و کره جنوبی حمله می‌کند، ولی اتهاماتی که روز جمعه مطرح شد با توجه به جزئیات آن، با حملات لفظی و اتهامات گذشته کاملاً متفاوت است.

وزارت امنیت کره شمالی ادعا کرده که سازمان‌های جاسوسی آمریکا و کره جنوبی، در ژوئن ۲۰۱۴ یک شهروند کره شمالی را که در روسیه کار می‌کرد، «از نظر ایدئولوژیک فاسد کرده و به او رشوه دادند» تا پس از بازگشت به کشور این ترور را انجام دهد.

وزارت امنیت کره شمالی افزوده است که جاسوسان کره جنوبی به این فرد پول و وسایل ارتباطی ماهواره‌ای دادند تا در یک اجتماع علنی با سلاح‌های بیو-شیمیایی به کیم جونگ اون حمله کند. مواد رادیواکتیو یا محتویات سمی بسیار کوچک این نوع سلاح‌ها معمولاً با تأخیر روی قربانی تأثیر می‌گذارند.

طبق ادعای کره شمالی پس از چندین تماس و پرداخت پول از سوی جاسوسان کره جنوبی، بالاخره آنها ماه گذشته به این شهروند کره شمالی می‌گویند که در مورد محتویات اسلحه بیو- شیمیایی تصمیم‌گیری شده و مأموران سازمان سی‌ای‌ای آن را به او تحویل خواهند داد.

در بخش دیگری از بیانیه وزارت امنیت کره شمالی گفته می‌شود در واکنش به این توطئه «حملات ضد تروریستی به شیوه کره شمالی از همین لحظه آغاز خواهد شد تا سازمان‌های امنیتی و توطئه‌گر امپریالیسم آمریکا و رژیم دست‌نشانده آن (کره جنوبی) را نابود کند».

خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارش خود یادآور شده که اداره امنیت ملی کره جنوبی به تماس‌های مکرر این خبرگزاری برای واکنش در مورد این خبر پاسخ نداده است.

بیانیه وزارت امنیت کره شمالی در دوره‌ای از تشدید تنش در شبه جزیره کره منتشر می‌شود که دلیل آن نگرانی در مورد آزمایش‌های هسته‌ای و موشکی این کشور از جمله احتمال آزمایش یک موشک بالستیک قاره‌پیماست.

چنین اقداماتی یک گام مهم از سوی کره شمالی به سمت هدف این کشور برای تولید نوعی از موشک‌های قادر به حمل کلاهک‌های هسته‌ای است که بتوانند خاک آمریکا را هدف بگیرند.

چند ماه پیش حکومت کره شمالی متهم شد که با استفاده از ماده سمی VX برادر ناتنی کیم جونگ اون را در فرودگاه کوالالامپور ترور کرده است. این اقدام باعث شد تا بسیاری در آمریکا از دولت این کشور بخواهند تا حکومت کره شمالی را در فهرست رژیم‌های حامی تروریسم قرار دهد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG