لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۹ بهمن ۱۴۰۱ تهران ۱۰:۲۰

۶۷ کشته در حمله هوایی ترکیه به مواضع کردها در شمال عراق


دو عضو حزب کارگران کردستان، در یکی از پایگاه‌های این گروه در کوهستان‌های قندیل

بمباران مواضع حزب کارگران کردستان ترکیه در شمال عراق توسط نیروی هوایی ترکیه در هفته‌ای که گذشت ۶۷ کشته بر جای گذاشته و آن طور که ارتش ترکیه در بیانیه روز شنبه خود تأکید کرده است این حملات نخستین حمله از این دست در نزدیک به یک ماه اخیر بوده است.

بر اساس گزارش‌ها این حملات روز چهارشنبه گذشته توسط ۱۴ جنگنده اف ۱۶ و اف ۴ صورت گرفته، و ارودگاه‌ها و انبارهای مهمات تحت کنترل پ.کا.کا را هدف قرار داده است.

خبرگزاری‌های بین‌المللی گزارش مربوط به این حمله را مستند به بیانیه ارتش ترکیه که در رسانه‌های محلی بازتاب یافته منتشر کرده‌اند.

در این زمینه خبرگزاری رویترز نوشت که جنگنده‌های ترکیه، روز چهارشنبه بخش‌هایی از مناطق کوهستانی قندیل، متین، اواسین، هفتانین، و بازیان را هدف قرار داده‌اند که به گفته ارتش ترکیه، نیروهای حزب کارگران کردستان در آنها فعال بوده‌اند.

ترکیه و متحدان غربی‌اش حزب کارگران کردستان را گروهی تروریستی می‌دانند، و در عین حال حملات ترکیه به شمال عراق با هدف ضربه زدن به نیروهای وابسته به این گروه با اعتراض بغداد همراه بوده است.

خبرگزاری فرانسه در گزارشی می‌نویسد که حملات هوایی روز چهارشنبه، نخستین حملات علیه پایگاه‌های حزب کارگران کردستان، از ۱۸ فوریه به این سوست. در آن زمان و به دنبال یک بمبگذاری انتحاری در آنکارا که جان ۲۹ تن را گرفت، نیروی هوایی ترکیه حملاتی را علیه مواضع کردها در شمال عراق ترتیب داد.

ترکیه «بازهای آزادی کردستان» از گروه‌های مرتبط با حزب کارگران کردستان، را به دست داشتن در این حمله انتحاری متهم کرده بود.

در همین حال خبرگزاری رویترز گزارش داد که در رویدادی دیگر، انفجار بمبی که یک خودروی پلیس ترکیه را در نزدیکی مرز عراق هدف قرار داده بود، به زخمی شدن دو نیروی ویژه پلیس این کشور انجامید.

منابع رسمی در ترکیه گفته‌اند که این انفجار روز جمعه در منطقه یوک‌سکوا، در استان حکاری رخ داده، و شبه‌نظامیان حزب کارگران کردستان در آن دست داشته‌اند.

رویترز اضافه کرده که آتش‌بس میان نیروهای حزب کارگران کردستان و ارتش ترکیه، در نیمه تابستان امسال، پایان یافت و از آن پس با افزایش حملات به نیروهای امنیتی ترکیه، موجی از خشونت‌ها بر مناطق جنوبی این کشور که حوزه نفوذ کردهاست حکم‌فرما شد، که به کشته شدن صدها تن انجامیده است.

XS
SM
MD
LG