لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۹ تهران ۰۱:۴۶

بیش از ۱۰۰ شبه نظامی در افغانستان کشته شدند


بر اساس آمارهايی که مقام های غربی و افغانستان اعلام کرده اند، تنها در ماه ژوئن، حدود يک هزار نفر، شامل ۷۰۰ شبه نظامی و ۲۰۰ غيرنظامی کشته شده اند.

گزارش ها از افغانستان حاک است که بيش از ۱۰۰ شبه نظامی وابسته به طالبان، در درگيری های شديد در سه منطقه اين کشور کشته شده اند.


به گزارش خبرگزاری آسوشيتدپرس، اين درگيری ها در ولايت اوروزگان در جنوب، ولايت فراه درغرب، و شمال شرقی افغانستان روی داده اند که ادامه روند افزايش خونريزی در اين کشور طی پنج هفته اخير توصیف شده اند.


بر اساس آمارهايی که مقام های غربی و افغانستان اعلام کرده اند، تنها در ماه ژوئن، حدود يک هزار نفر، شامل ۷۰۰ شبه نظامی و ۲۰۰ غيرنظامی کشته شده اند.


اين آمار حاکی است که بيش از سه هزار و ۱۰۰ نفر در سال جاری کشته شده اند. شمار کشته شدگان در سال گذشته ميلادی، حدود چهار هزار نفر بوده است.


سخنگوی ناتو و نيروهای ائتلاف به رهبری آمريکا روز جمعه، ششم ژوييه، اعلام کرد که فرماندهان نظامی اين نيروها تلاش می کنند از وارد آوردن تلفات به غيرنظاميان جلوگیری کنند.


با اين همه شالی زای ديدار، والی ولايت کونار، گفت ساکنان يک روستا گزارش داده اند که حدود ۴۰ غیرنظامی در دو حمله هوايی جداگانه کشته شده اند.


مقام های آمريکايی و ناتو می گويند که طالبان، روستاييان را وادار می کنند تا بگويند غيرنظاميان بر اثر حملات هوايی کشته شده اند.

او افزود که نمی تواند اين گزارش ها را تاييد کند اما اعتبار آنها را هم زير سئوال نمی برد.


والی کونار همچنين گفت که حدود ۶۰ شبه نظامی نيز در درگيری ها کشته شده اند.


مقام های آمريکايی و ناتو دراين مورد می گويند که طالبان، روستاييان را وادار می کنند تا بگويند غيرنظاميان بر اثر حملات هوايی کشته شده اند.


سرهنگ جان توماس، سخنگوی ناتو، به خبرگزاری آسوشيتدپرس گفت: «شماری از شبه نظاميان کشته شده اند، اما ما هيچ دليلی در دست نداريم که اعتقاد داشته باشيم همزمان، غيرنظاميان نيز کشته شده باشند.»


با اين همه، مرگ غيرنظاميان مشکل فزاينده ای برای نيروهای بين المللی در افغانستان به شمار می رود و باعث خواهد شد که حمايت از ماموريت اين نيروها در افغانستان قطع شود.


حامد کرزای، رييس جمهوری افغانستان، بارها از نيروهای بين المللی خواسته است مراقب باشند تا تلفاتی به غيرنظاميان وارد نشود.


آسوشيتدپرس نوشته است که آمار ارائه شده توسط سازمان ملل متحد و خود اين خبرگزاری نشان می دهد که شمار مرگ غيرنظاميان توسط نيروهای آمريکايی و ناتو درسال جاری ميلادی، بيش از قتل غيرنظاميان به دست طالبان بوده است.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG