لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۲۰:۱۶

اسرائيل: در غزه سلاح ایرانی کشف کرده ایم


به گزارش خبرگزاری آسوشيتدپرس اين مدارک نشان می دهتد که ايران «به طور مستقيم درجنگ عليه اسرائيل» به شبه نظاميان منطقه کمک می کند. (عکس از AFP)

یک مقام امنيتی اسرائيل گفت که این کشور سلاح ها و موشک هايی را در نوار غزه کشف کرده است که بر روی آنها «شماره سريال های ايرانی» ثبت شده است.


به گزارش خبرگزاری آسوشيتدپرس اين مدارک نشان می دهتد که ايران «به طور مستقيم درجنگ عليه اسرائيل» به شبه نظاميان منطقه کمک می کند.


به گفته منابع اسرائیلی، اين سلاح ها با طی کردن مسير دريايی، از دريای سرخ و سودان و سپس راه زمينی در صحرای سينا در اختيار شبه نظاميان قرار گرفته است.


به گفته اين مقام اسرائيلی که نخواست نامش فاش شود، «کاميون ها و هواپيماها سلاح های ساخت ايران را از مرز لبنان و سوريه عبور داده است.»


ایران همواره بر حمایت مالی و «معنوی» از گروه حماس و برخی دیگر از گروههای شبه نظامی فلسطینی، صحه گذاشته است اما هیچ گاه گزارش ها مبنی بر حمایت تسلیحاتی از این گروهها را تایید نکرده است.


ایران همواره بر حمایت مالی و «معنوی» از گروه حماس و برخی دیگر از گروههای شبه نظامی فلسطینی، صحه گذاشته است اما هیچ گاه گزارش ها مبنی بر حمایت تسلیحاتی از این گروهها را تایید نکرده است.

همزمان مقام های تل آویو، بارها از حمایت ایران از گروه حزب الله لبنان نیز انتقاد کرده اند چرا که این گروه شبه نظامی لبنانی، تا دو سال پیش حملاتی نظامی علیه اسرائیل را ترتیب می داد.


نيروهای حزب الله در سال ۲۰۰۶ اسرائيل را با حدود چهار هزار راکت موشکباران کردند. بعد از درگيری های اخير لبنان که منجر به کشته شدن ۶۷ نفر غير نظامی شد، نيروهای حزب الله از دولت لبنان خواسته اند به آنها اجازه دهد موشک های بيشتری را به اين کشور وارد کنند.


اسرائيل گفته است که در حال بررسی ميزان تسلط نيروهای ايران بر مرزهای اسرائيل است. منابع اين تحقيق اعلام نشده اند.


ايران، حزب الله و نيروهای مسلح فلسطينی، هر سه، انتقال اسلحه از ايران را رد کرده اند. هرچند مقام های حزب الله به طور خصوصی دريافت اسلحه از ايران را تاييد کرده اند.


شش سال قبل اسرائيل مدعی شد کشتی «کارين» را در دريای سرخ با محموله ای معادل ۵۰ تن سلاح شامل موشک، خمپاره و سلاح متوقف کرده است. به ادعای آنها اين سلاح ها قرار بود در اختيار فلسطينيان قرار گيرد.


يک سال پيش نيز وزير امور خارجه مصر، احمد ابوالغیط، ايران را به حمايت از گروه حماس برای تسلط يافتن بر نوارغزه متهم کرد.


اسرائيل توضيح نداده است به چه دلیل آنچه را که «اطلاعات دقيق در مورد شماره سريال های ايرانی» می خواند در اختیار رسانه ها یا مجامع بین المللی نمی گذارد.


XS
SM
MD
LG