لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ مهر ۱۴۰۲ تهران ۱۲:۲۳

اسد: به رابطه عادی خود با ایران ادامه می دهیم


این دومین باری است که در دو هفته اخیر بشار اسد شخصا درخواست دوری از تهران را رد می کند. عکس از AFP

بشار اسد، رئيس جمهوری سوريه، بار دیگر درخواست اسرائيل برای قطع رابطه با ايران را رد کرد و اعلام کرد به «روابط عادی» خود با ايران ادامه خواهد داد.


اين دومين باری است که در دو هفته اخیر وی به این درخواست اسرائيل پاسخ منفی می دهد.


به گزارش خبرگزاری رويترز بشار اسد در ديدار با هيات پارلمانی بريتانيا گفت: «روابط ما با ايران روابطی عادی است و هيچ پيشنهادی را برای قطع اين همکاری نمی پذيريم.»


یک روز پس از انتشار بیانیه ای مبنی بر آغاز مذاکرات رسمی میان اسرائیل و سوریه با میانجیگری ترکیه، وزرای دفاع و امور خارجه اسرائیل از سوریه خواستند که برای پیشرفت مذاکرات صلح از ایران فاصله بگیرد.


یک روز پس از انتشار بیانیه ای مبنی بر آغاز مذاکرات رسمی میان اسرائیل و سوریه با میانجیگری ترکیه، وزرای دفاع و امور خارجه اسرائیل از سوریه خواستند که برای پیشرفت مذاکرات صلح از ایران فاصله بگیرد.

همزمان با اظهارات تازه بشار اسد، خبرگزاری های ايران نیز گزارش دادند که يادداشت تفاهم همکاری های دفاعی ايران و سوريه به امضای وزيران دو کشور رسيده است.


در اين يادداشت تفاهم، دو کشور بر حمايت کامل از«استقلال، يکپارچگی و تماميت ارضی يکديگر در مجامع منطقه ايی و بين المللی» تاکيد کردند..


به گفته بشار اسد اگر اسرائيل اجازه دارد در روابط خارجی سوريه دخالت کند و برای آن شرط تعيين کند، سوريه هم اجازه خواهد داشت خواستار محدوديت هايی در روابط خارجی اسرائيل شود.


یک هيات پارلمانیاز بريتانيا، به همراهی چارلز کلارک وزير کشور سابق بريتانيا، به سوريه سفر کرده است تا در جريان خواسته های طرف سوری قرار گيرند. اسراييل و سوريه قرار است با ميانجيگری ترکيه در باره بلنديهای جولان و صلحی پايدار با يکديگر به گفت و گو بنشينند.


در حالی که اين مذاکرات صلح در جريان است وزير دفاع سوريه و خالد مشعل رهبر گروه مسلح حماس سفرهای جداگانه ای به ايران داشته اند.


مصطفی محمدنجار وزير دفاع ایران در ديدار با وزير دفاع سوريه، اين کشور را «متحد استراتژيک ايران» خواند و گفت: «روابط ايران و سوريه روابطی استراتژيک و برپايه منافع ملی دو کشور و جهان اسلام پی ريزی شده است.»


منوچهر متکی وزير امور خارجه ايران نيز گفته است: «اسرائيل در شرايطی نيست که برای سوريه شرط تعيين کند.»


وی ابراز اميدواری کرد که اين کشور به زودی مناطق اشغال شده فلسطينی را نيز تخليه می کند.


تزيپی ليونی، وزير امور خارجه اسرائيل اخيرا در مورد مذاکرات با سوريه گفته بود: «اسرائيل مشتاق است که درصلح و فضای مسالمت با همسايگان خود زندگی کند ولی سوريه بايد درک کند که نمی تواند درعين حال به حمايت از ترور ادامه دهد و مناسبات پيشين خود با جمهوری اسلامی ايران و يا با حماس و حزب الله را هم دنبال کند.»


بلندی های جولان، در سال ۱۹۶۷، پس از جنگ شش روزه اعراب و اسرائيل، به اشغال اسرائيل در آمد و اين کشور هنوز آن را به سوريه پس نداده است.


آخرين دور مذاکرات صلح بين دو کشور اسرائيل و سوريه در سال ۲۰۰۰، در مورد سرنوشت بلندی های جولان، موفقيت آميز نبود و نا تمام ماند.


XS
SM
MD
LG