لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ تهران ۰۱:۲۸

مذاکرات نمایندگان اتحادیه عرب با طرف های بحران لبنان


کابیه لبنان قرار است روز چهارشنبه یک نشست اضطراری تشکیل دهد.(عکس: AFP)

هیئت بلندپایه ای از سوی اتحادیه عرب روز چهارشنبه به بیروت سفر کرد تا تلاش های خود را برای جلوگیری از درگیر شدن لبنان در یک جنگ داخلی تازه آغاز کند.


این هیئت قرار است که در مذاکرات خود با ائتلاف طرفدار دولت فواد سینیوره، نخست وزیر لبنان که از سوی غرب حمایت می شود و مخالفان آن در گروه حزب الله که توسط ایران و سوریه پشتیبانی می شوند، مانع خشونت های بیشتر در این کشور شوند.


یک منبع سیاسی در لبنان گفته است که «ماموریت اتحادیه عرب دریچه ای به سوی یک راه حل باز خواهد کرد و گام مشخصی برای دستیابی به یک توافق به شمار می رود.»


اتحاديه عرب روز یکشنبه در پایان نشست وزیران امور خارجه کشورهای عربی در قاهره اعلام کرد که هيئتی بلندپايه به سرپرستی شیخ حمد بن جاسم بن جابر آل ثانی، نخست وزیر قطر و عمرو موسی، دبیر کل این اتحادیه به لبنان اعزام می کند تا با طرف های درگير در بحران این کشور مذاکره کنند.


اعزام این هیئت پس از آن صورت می گیرد که گروه حزب الله لبنان هفته گذشته به تنش های چند ماه گذشته در لبنان شدت بخشید و کنترل بخش مسلمان نشین بیروت را دست گرفت.


این تحول پس از آن رخ داد که دولت لبنان مسدود کردن شبکه مخابراتی حزب الله و تغيير وفيق شقير، عضو گروه امل و فرمانده امنيتی فرودگاه بيروت، را تصويب کرد.


شیخ حسن نصر الله، دبیر کل حزب الله این اقدام را اعلام جنگ به گروه خود دانست که در پی آن میان مخالفان و موافقان دولت درگیری های خشونت باری بروز کرد.  • «در صورتی که ماموریت هیئت اتحادیه عرب موفقیت آمیز باشد گروه های رقیب به قطر دعوت خواهند شد تا برای حل و فصل اختلافات خود مذاکره کنند.»
یک منبع سیاسی در لبنان

اوایل هفته جاری حزب الله موافقت کرد تا با خروج نیروهای خود از خیابان های بیروت کنترل اوضاع را به دست ارتش بسپارد ولی تنش ها همچنان در شمال لبنان ادامه دارد.


نبیه بری، رییس مجلس لبنان که خود وابسته به گروه امل است از دولت خواسته که دو تصمیم اتخاذی علیه حزب الله را به حال تعلیق درآورد.


وی به روزنامه الاخبار، هوادار مخالفان دولت لبنان گفته است که این تنها راه برای حل مسائل و انجام گفت وگو است.


نخست وزیر لبنان از کابینه خواسته است تا روز چهارشنبه در یک نشست اضطراری حضور یابند. انتظار می رود که در این نشست تصمیم های هفته گذشته دولت لغو شود.


محورهای مذاکره


یک منبع سیاسی گفته است: «در صورتی که ماموریت هیئت اتحادیه عرب موفقیت آمیز باشد گروه های رقیب به قطر دعوت خواهند شد تا برای حل و فصل اختلافات خود مذاکره کنند.»


به گزارش خبرگزاری رویترز، محورهای این مذاکره قرار است که حول موضوعاتی چون چگونگی تقسیم وزارتخانه های کابینه و قانون جدید انتخابات پارلمانی در لبنان تنظیم شود.


لبنان از ماه نوامبر گذشته که امیل لحود، پست ریاست جمهوری را در پایان دوره خود ترک کرد، فاقد رییس جمهوری است و نشست های پارلمان برای تعیین فردی برای تصدی این مقام بارها به تعویق افتاده است.


سعد حريری، رهبر اکثريت پارلمان لبنان، روز سه شنبه در يک کنفرانس خبری ايران و سوريه را متهم کرد که به خشونت ها در لبنان دامن می زنند.


آقای حريری گفت: «رژيم های ايران و سوريه تصميم گرفته اند تا یک بازی سياسی در خيابان های لبنان به راه بيندازند».


سعد حريری، تصريح کرده است که وی و ائتلاف ضد سوری حامی دولت «تسليم» نخواهند شد.


XS
SM
MD
LG