لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۴:۳۶

منوچهرمتکی، وزير امور خارجه جمهوری اسلامی می گويد مذاکرات ايران و آمريکا، تنها به عراق و مسايل آن محدود خواهد بود و درمقطع کنونی، بحث روابط ايران و آمريکا در دستور کار قرار ندارد.


آقای متکی به شبکه عربی زبان العالم وابسته به جمهوری اسلامی گفته است که «جمهوری اسلامی با هدف کمک به مردم و دولت عراق، گفت وگو با واشنگتن را با حضور مقامات مختلف عراقی پذيرفت.»

وزير امور خارجه جمهوری اسلامی، در عين حال از «احتمال تاثير مذاکرات بغداد بر مسايل ديگر» سخن گفته و در پاسخ به اين پرسش که آيا دور اول گفت وگوها، از نظر تهران رضايت بخش بوده است يا نه گفت: «هدف ما از اين گفتگوها، کمک به دولت و ملت عراق بر اساس وحدت ملی، احترام به تماميت ارضی و بازگشت آرامش و ثبات و امنيت به عراق است.»


ايران و ايالات متحده آمريکا پس از ۲۷ سال نداشتن رابطه مستقيم، در ۲۸ ماه مه، اولين دور مذاکرات خود را در بغداد آغاز کردند.


ممکن است اين گفت‌وگوها، حتی بر مسایل ديگر هم اثر داشته باشد؛ اما گفت‌وگوی ما صرفا پيرامون عراق و مسائل عراق بوده است

اين گفت و گوها ميان هيئت هايی از دو طرف به سرپرستی سفيران دو کشور در عراق برگزار شد.


آقای متکی وزير امور خارجه جمهوری اسلامی هفته گذشته در جريان سفر برهم صالح معاون نخست وزير عراق به ايران، برای آغاز دور تازه مذاکرات جمهوری اسلامی با آمريکا اعلام آمادگی کرد.


مذاکرات ماه مه در عراق، حول محور برقراری امنيت در عراق قرار داشت و به مسايل ديگر از جمله مناقشه بر سر برنامه هسته ای ايران و بحران خاورميانه نپرداخت.


روابط ايران و آمريکا، از زمان بازداشت پنج تن از مقام های ايرانی در اربيل عراق، پر تنش تر از پيش شده است. تهران اين پنج تن را ديپلمات می خواند و نيروهای آمريکايی درعراق، آنها را افراد وابسته به سپاه قدس می دانند.


عبدالعزيز حکيم از رهبران شيعه عراقی، که هم اکنون برای معالجه در ايران به سر می برد، مذاکرات ميان ايران و آمريکا را يک خواسته ملی عراقی ها توصيف کرده است.


آقای حکيم ابراز اميدواری کرده است که مذاکرات ميان ايران و عراق به نتيجه مثبت برسد و بر امنيت عراق نيز تاثير مثبت داشته باشد.


نظر مثبت درباره درخواست دولت عراق


وزير امور خارجه جمهوری اسلامی، در ارتباط با زمان انجام دور دوم گفت و گوهای تهران و واشنگتن گفت: «درخواست مطرح شده از سوی مسئولين عراقی را در دست بررسی داريم و به محض اينکه بررسی‌ها خاتمه پيدا کند ، نظرات خود را به دولت عراق منعکس خواهيم کرد. »


وی در عين حال گفت که اين بررسی‌ها احتمالا بيش از يک يا دو هفته طول خواهد کشيد.


صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG