لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۹ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۰۸:۰۲

آمار تلفات سيل در کره شمالی به ۶۰۰ نفر رسيده است


کره شمالی روز شنبه، ۲۵ اوت، گزارش داد که حداقل ۶۰۰ نفر در پی سيل های ويرانگر که اين کشور را در نور ديده و خسارت عمده ای به اقتصاد آن وارد کرده است، کشته يا ناپديد شده اند.


به گزارش خبرگزاری ها، آمار رسمی نخست اعلام شده حاکی از آن بود که حدود ۳۰۰ نفر کشته يا ناپديد شده اند.


اما باران های سيل آسا، بادهای قوی و رانش زمين، اين آمار را دو برابر کرده است.


در عين حال، خبرگزاری دولتی کره شمالی گزارش داده شده است، که هزاران نفر نيز زخمی شده اند.


بر اساس گزارش اين خبرگزاری، وقوع بلايای طبيعی درکره شمالی، ضمن وارد آوردن خسارات عمده، دشواری هایی غيرقابل پيش بينی، در زندگی مردم و زيرساختارهای اقتصادی کشور به همراه داشته است.


آژانس های امدادرسانی می گويند که سيل ماه جاری، اوت، بدترين نوع در دهه گذشته درکره شمالی به حساب می آيد.

بنا به همین گزارش منازل مسکونی حداقل ۲۴۰ هزار نفر آسيب ديده و يا به طور کامل تخريب شده اند.


همچنين حدود ۱۰۰ هزار نفر بی خانمان و ۹۰۰ هزار نفر نيز متحمل آسيب هايی شده اند.


حدود ۲۰۰ هزار هکتار از مزارع کره شمالي نابود شده اند.


اين در حالی است که کره شمالی در اوايل سال جاری ميلادی، پيش از سيل های اخير، با کاهش يک ميليون تنی درمحصولات کشاورزی خود مواجه شده بود.


اين موضوع باعث شده بود که پيونگ يانگ خواستار کمک های بين المللی برای مقابله با اين مشکل شود.


خبرگزاری دولتی کره شمالی در گزارش های خود گفته است که بيش از هشت هزار ساختمان دولتی، مدرسه و موسسات بهداشتی آسيب ديده و يا به طور کامل تخريب شده اند. بيش از يک هزار موسسه بزرگ توليدی، از جمله چند نيروگاه برق و معادن زغال سنگ نيز جزو اماکن آسيب ديده يا تخريب شده هستند.


خسارات وارد آمده در شرايطی است که بانک مرکزی کره جنوبی در ماه اوت گزارش داده بود که به دليل سيل های سال ۲۰۰۶ ميلادی و بحران ناشی از برنامه اتمی کره شمال، اقتصاد اين کشور در سال گذشته، به ميزان ۱.۱ درصد سقوط کرده است.


آژانس های امدادرسانی می گويند که سيل ماه جاری، بدترين نوع در دهه گذشته درکره شمالی به حساب می آيد. دليل عمده وقوع سيل های شديد در اين کشور، به زير کشت بردن زمين های بيشتر و از بين بردن پوشش گياهی تپه ها بوده است.


خبرگزاری دولتی کره شمالی درگزارش خود خاطر نشان کرده است که ارتش و مردم اين کشور در تلاش برای بهبود اوضاع و بازسازی هستند.


گفتنی است که حدود ۱۰ درصد مردم کره شمالی درنيمه دوم دهه ۹۰ ميلادی بر اثر خشکسالی جان خود را از دست دادند.


برنامه جهانی غذا، وابسته به سازمان ملل متحد،اعلام کرد که وزارت کشاورزی کره شمالی می گويد سيل به ۴۳۷ هزار نفر از مردم خسارت وارد کرده و بيش از ۲۰ درصد مزارع برنج اين کشور را از بين برده است.

کمک های بين المللی به کره شمالی


در همين حال، برنامه جهانی غذا، وابسته به سازمان ملل متحد، روز جمعه ۲۴ اوت، اعلام کرد که وزارت کشاورزی کره شمالی می گويد سيل به ۴۳۷ هزار نفر از مردم خسارت وارد کرده و بيش از ۲۰ درصد مزارع برنج اين کشور را از بين برده است.


اين سازمان گفت که برنامه اضطراری ای را برای توزيع مواد غذايی در بين ۲۱۵ هزار نفر از مردم کره شمالی، درسه ماه آينده، در نظر گرفته است.


همچنين اداره هماهنگی مشارکت انسانی، وابسته به سازمان ملل متحد، در نيويورک اعلام کرد که خواستار کمک های اضطراری به ميزان ۱۵ تا ۲۹ ميليون دلار خواهد شد.


فدراسيون بين المللی صليب سرخ و جوامع صليب سرخ نيزگفته اند که کمک هايی به ميزان پنج و نیم ميليون دلار را به کره شمالی اختصاص خواهند داد.


همچنین کره جنوبی اعلام کرد که کمک های جديدی به ارزش ۴۰ ميليون دلار را به بازسازی کره شمالی اختصاص خواهد داد. پيش از اين، کره جنوبی کمک های غذايی و ساير مايحتاج مورد نياز مردم به ارزش ۷.۵ ميليون دلار به مناطق مرزی کره شمالی ارسال کرده است.


XS
SM
MD
LG