لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۸ تهران ۱۷:۱۲

مالکی با آیت الله خامنه ای و احمدی نژاد دیدار می کند


قرار در اين سفر وی با آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی و محمود احمدی نژاد، رئيس جمهوری ایران دیدار کند.

جلال طالبانی، رییس جمهوری عراق روز جمعه گفت که نوری المالکی نخست وزير این کشور، روز شنبه برای مذاکره در مورد روابط دوجانبه با ايران به تهران می رود.


قرار در اين سفر وی با آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی و محمود احمدی نژاد، رئيس جمهوری ایران دیدار کند.


به گزارش خبرگزاری آلمان، جلال طالبانی رئيس جمهور عراق در مصاحبه ای با تلویزیون عربی زبان العالم - وابسته به دولت ایران - گفت: «امیدوارم نوری المالکی با دستان پر به اين سفر برود و با دست پرتر به عراق باز گردد.»


طالبانی در گفت و گو با تلويزيونی ايرانی در بغداد با ستايش از کمک های ايران بعد از سرنگونی حکومت صدام حسين گفت او از ادامه کمک های ايران به بغداد اطمينان دارد.


مقام های آمریکایی، ایرانی ها را متهم می کنند که با ارسال اسلحه، آموزش شبه نظامیان و کمک های مالی به شورش ها و ناآرامی های بغداد دامن می زنند.ماه گذشته نوری المالکی نمايندگانی را به ايران فرستاده بود تا در ملاقات با مقامات رسمی اطمينان حاصل کنند ايران سلاح و نيروهای آموزش ديده به عراق نمی فرستد.

ایران همواره این ادعا را تکذیب کرده است و می گوید که ثبات عراق را در راستای منافع خود ارزیابی می کند.


ماه گذشته نوری المالکی نمايندگانی را به ايران فرستاده بود تا در ملاقات با مقامات رسمی اطمينان حاصل کنند ايران سلاح و نيروهای آموزش ديده به عراق نمی فرستد.


يک سخنگوی عراقی اعلام کرد بعد از اين ديدارها اطمينان حاصل شد که دليلی برای ارسال سلاح و نيرو از سوی ايران وجود ندارد.


به گفته آقای طالبانی، نخست وزير عراق در سفر تازه خود حامل این پیام برای تهران است که عراقی ها کماکان امیدوارند مذاکرات ایران و آمریکا در عراق ادامه یابد.


ايران پيش از اين اعلام کرده بود ديگر مذاکره مستقيمی با مقامات امريکايی نخواهد داشت.


سفر آقای المالکی در حالی است که به نوشته خبرگزاری دولتی ايرنا عادل عبدالمهدی، معاون اول رييس جمهوری عراق هفته گذشته در تهران حضور داشته و با رييس جمهوری، دبير عالی شورای امنيت ملی و رييس مجلس شورای اسلامی ايران در مورد گسترش روابط دو جانبه بحث و گفت وگو کرده است.


انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG