لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۲۲:۲۵

در آستانه بازی با روسیه؛ طناب‌کشی برای انتخاب سرمربی فوتبال ادامه دارد


در فاصله ۱۱ روز تا دیدار دوستانه تیم‌های ملی فوتبال ایران و روسیه در ورزشگاه زاید اسپورت ابوظبی، هنوز مشخص نیست چه کسی هدایت تیم ملی فوتبال ایران را برعهده خواهد داشت و کدام بازیکنان برای این مسابقه به اردو دعوت خواهند شد.

این در حالی است که مدت‌ها قبل از جام ملت‌های آسیا، مسئولان سازمان تربیت بدنی و فدراسیون فوتبال وعده داده بودند که به زودی جانشین افشین قطبی را معرفی خواهند کرد.

همچنین دیک ادووکات سرمربی هلندی تیم ملی روسیه، اسامی ملی‌پوشان این تیم را برای بازی با ایران اعلام کرده است. در فهرست روس‌ها اسامی ستاره‌هایی مثل آندری آرشاوین از آرسنال و رومان پاولیوچنکو از تاتنهام به چشم می‌خورد.

رقابت برای تحمیل گزینه

افراد و گروه‌های مختلف سیاسی، ورزشی و اقتصادی مشغول رایزنی برای انتخاب سرمربی بعدی تیم ملی هستند.

طناب‌کشی بین این افراد که هر کدام نیز از سوی برخی رسانه‌ها حمایت می‌شوند، پیش از این نیز هنگام انتخاب علی دایی و سپس افشین قطبی برای هدایت تیم ملی فوتبال ایران، به شدت مورد انتقاد افکار عمومی قرار گرفته بود.

خوزه آنتونیو کاماچو، فیلیپ تروسیه، یورگن کلینزمن و مصطفی دنیزلی گزینه‌هایی هستند که هر یک مخالفان و موافقانی در دایره تصمیم گیرندگان دارند.

شایعه پردازی‌های معمول، این بار هم با شدت در جریان است. ابتدا خبر آمدن مارادونا به ایران منتشر شد. در حالی که مارادونا با اختیار خود از سمت سرمربیگری آرژانتین کناره گیری کرده بود و هیچ اطلاعی از بلبشوی مطبوعاتی بر سر نامش در ایران نداشت، علی کفاشیان که فدراسیون او همواره به بی‌برنامگی متهم است به خبرنگاران گفت: «برای کار کردن با مارادونا ابتدا برنامه‌هایش را خواهیم خواست.»

کل ماجرای مارادونا از این قرار بود که در مراسم تجلیل رئیس جمهور ایران از مدال آوران بازی‌های آسیایی، در ازدحام پایانی مراسم، یکی از خبرنگاران از محمود احمدی‌نژاد درباره احتمال آمدن مارادونا به ایران پرسید و رئیس دولت دهم نیز بی‌آنکه لب باز کند، فقط سر تکان داد.

در این بین، مدیرعامل باشگاه سپاهان اصفهان هم که شش بازیکن در جام ملت‌های آسیا داشت، شایعه بازگشت امیر قلعه نویی به تیم ملی را تکذیب کرده و گفته است: «از افشین قطبی که ۲۰ روز قبل از جام ملت‌ها، همه اسباب و اثاثیه خود را از ایران برد و بی‌قرار برای کار در ژاپن بود، انتظار بیشتری نمی‌رفت.»

حسن روشن ستاره سال‌های دور تیم ملی فوتبال ایران نیز با انتقاد از روند فعلی فوتبال ایران گفته است: «باید یک معادلاتی را قبول کرد و آن معادلات این نیست که فقط با اتکا به خدا و پیغمبر و دعای خیر مردم در مسابقه‌ها شرکت کنیم. همه خدا دارند، ولی کار می‌‌کنند. واقعیت این است که از قافله عقب ماندیم.»

انتقادات وحید هاشیمان

در این میان وحید هاشمیان، مهاجم سال‌های اخیر تیم ملی فوتبال ایران، ضمن انتقاد از افشین قطبی به خاطر وعده وعید‌هایش گفت، دلیل شکست‌های فوتبال ایران قطبی نیست.

هاشمیان در مصاحبه با خبرگزاری ایسنا تاکید کرد تیم ملی فوتبال ایران در حد قهرمانی جام ملت‌ها نبوده است. به اعتقاد هاشمیان، شیوه‌ محتاطانه ایران در بازی با کره جنوبی در دهه هشتاد و نود جواب می‌داد اما در فوتبال امروز، نمی‌توان با دل بستن به این شیوه به هدف رسید.

هاشیمان که در حال حاضر عضو تیم پرسپولیس است، درباره آوردن مربی بزرگ خارجی گفت: «مربی بزرگ برای فوتبال ایران مانند مسکن است، احتمال دارد با اسم بزرگ، افکار برای مدتی منحرف شود اما واقعیت این است تا زمانی که مدیریت، نظم و برنامه درستی در فوتبال ایران وجود نداشته باشد کسب چنین نتایجی هم تداوم خواهد داشت. به نظرم درد فوتبال ایران نداشتن مدیریت قوی و با برنامه است.»
XS
SM
MD
LG