لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۳۱ فروردین ۱۴۰۰ تهران ۰۲:۵۶

نمایش «گروگان های ایرانی» در تلویزیون العربیه


تصویری که به گفته خبرگزاری فارس متعلق به گروه «جندالله» است.

روز پنج شنبه شبکه تلويزيونی العربيه تصاويری منتشر کرد که به ادعای این شبکه تلویزیونی، متعلق به سربازان گروگان گرفته شده توسط گروه «جندالله» در مرز ایران و پاکستان بودند.


در این تصاویر، چند نفر با لباس های نظامی در حالی که بر روی دو زانوی خود در مکانی نامعلوم نشسته اند، توسط مردانی که صورتشان را پوشانده اند و مسلح هستند، تهدید می شوند.


گروه موسوم به «جندالله» به رهبری عبدالمالک ريگی، پنج شنبه گذشته در آخرين اقدام خود با حمله به يک پاسگاه انتظامی در بخش سراوان در استان سيستان و بلوچستان، ۱۶ مامور انتظامی ايران را به گروگان گرفتند.


هنوز منابع معتبر صحت تصاویر پخش شده از سوی این شبکه تلویزیونی را تایید نکرده اند.


به گزارش خبرگزاری رويترز گروه سنی مذهب «جندالله» که «احتمالا با القاعده مرتبط است» به ایران هشدار داده است که اگر زندانيان این گروه آزاد نشوند، گروگان ها را به قتل می رساند.


همزمان با پخش نخستین تصاویری که ادعا می شود از گروگان ها گرفته شده، گزارش هایی تایید نشده حاکی است که تا کنون دو تن از گروگان ها به دست عوامل این گروه شبه نظامی و شورشی به قتل رسیده اند.


همزمان با پخش نخستین تصاویری که ادعا می شود از گروگان ها گرفته شده، گزارش هایی تایید نشده حاکی است که تا کنون دو تن از گروگان ها به دست عوامل این گروه شبه نظامی و شورشی به قتل رسیده اند.

پیش از این ایران در واکنش به این گروگانگیری اعلام کرده بود که به هیچ وجه به درخواست های این «گروه تروریستی» برای آزادی زندانیان وابسته به «جندالله» پاسخ مثبت نخواهد داد.


عباس محتاج، معاون امنيتی وزارت کشور روز چهارشنبه هفته جاری به خبرنگاران گفت: «پاسخ ما به ريگی مثبت نبوده و در روزهای گذشته دو گروه از اشرار را که با ريگی همکاری داشتند دستگير کرده ايم.»


در اطلاعیه هایی که گفته می شود توسط «جندالله» منتشر شده اند، آمده است که «از اين به بعد در برابر اعدام هر جوان بلوچ، يک پاسدار» ترور خواهد شد.


روز دوشنبه گذشته نیز ابراهيم کريمی قاضی و معاون دادگستری شهرستان سراوان در هنگام خروج از محل کار خود به ضرب گلولله دو مرد موتور سوار به قتل رسید.


در حالی که خبرگزاری فارس روز پنج شنبه خبر داد «جندالله» به سرکردگی عبدالمالک ريگی مسئوليت ترور ابراهيم کريمی قاضی و معاون دادگستری شهرستان سراوان را به عهده گرفته است، اما هنوز هيچ يک از مقامات رسمی ايران درمورد اقدامات اخير و ادعاهای پیاپی اين گروه اظهار نظر نکرده اند.


همچنین ادعای این گروه مبنی بر اینکه قتل معاون دادگستری استان شهرستان سروان، توسط عوامل آنها انجام شده است، توسط مقام های ایرانی تایید یا تکذیب نشده است.


ايران می گويد شورشيان، گروگان های خود را به پاکستان برده اند و کمک مقامات پاکستان را برای پيدا کردن گروگان ها خواستارشده است.


دو روز بعد از گروگانگیری اخیر «جندالله»، دولت پاکستان چهار ایرانی که گفته شد عضو «جندالله» بوده اند را به ایران تحویل داد. عبدالحمید ریگی، برادر عبدالمالک ریگی رهبر سنی این گروه نیز جزو تحویل شدگان بود.


ايران همواره واشینگتن و لندن را به حمايت از گروه های تروريستی که عليه ايران فعاليت می کنند، متهم می کند. در همين حال آمريکا نيز ايران را به حمايت از گروه های شبه نظامی در جنوب عراق متهم می کند.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG