لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۸ اسفند ۱۳۹۹ تهران ۰۴:۲۸

«افراد مسلح ۱۶مامور انتظامی ایران را گروگان گرفتند»


استان سيستان و بلوچستان در سال های گذشته صحنه نا آرامی ناشی از درگيری نيروی انتظامی با کسانی بوده است که از سوی دولت ایران « اشرار مسلح » خوانده می شوند که اين درگيری ها تاکنون دهها کشته برجای گذاشته است.

یک مقام ارشد پاکستان می گوید نيروهای این کشور روز جمعه عمليات جستجو برای يافتن ۱۶ نفر از پرسنل نيروی انتظامی ايران که توسط افراد مسلح گروگان گرفته شده اند، را آغاز کرده است.


به گزارش خبرگزاری فرانسه، يک مقام ارشد پاکستانی که خواست نامش فاش نشود، گفت: «ما درخواستی از دولت ايران در خصوص رديابی افراد مسلح و بازگرداندن سالم نيروهای دولتی ربوده شده به ايران، دريافت کرده ايم». ‏


اين مقام پاکستانی همچنين افزود: «ما به نيروهای امنيتی در مناطق مرزی آماده باش داده ايم و از آنها خواسته ايم به مناطق مرزی مورد نظر با ايران نيرو اعزام کنند».


در همين زمينه، يک مقام آگاه دولت ایران به خبرگزاری نیمه رسمی فارس گفته است:«شب گذشته اشرار مسلح با حمله به يک پاسگاه انتظامی در سراوان پرسنل اين پاسگاه را به گروگان گرفتند».


اين مقام آگاه همچنين اضافه کرده است:«اشرار مسلح نيمه شب گذشته با حمله به يک پاسگاه انتظامی در بخش سراوان ۱۶ نفر از نيروهای انتظامی مستقر در اين پاسگاه را به گروگان گرفتند».


این در حالی است که واحد مرکزی خبر ایران گزارش داده است این نیروها« در حال تعقيب اشرار مسلح در منطقه بودند که به کمين آنها افتادند».


این خبرگزاری همچنین از اقدامات دیپلماتیک ایران برای آزادی گروگان ها خبر داده است.


نيروهای پاکستانی در ماه اوت سال گذشته توانستند ۲۱ مامور ايرانی که توسط افراد مسلح گروگان گرفته شده بودند را آزاد کنند.


استان سيستان و بلوچستان در سال های گذشته صحنه نا آرامی ناشی از درگيری نيروی انتظامی با کسانی بوده است که از سوی دولت ایران « اشرار مسلح » خوانده می شوند که اين درگيری ها تاکنون دهها کشته برجای گذاشته است.


روز دوازدهم بهمن ماه سال ۱۳۸۵، چهار مامور پليس در زاهدان توسط افراد مسلح کشته شدند و در ۲۵ بهمن ماه نيز انفجار بمبی قوی در نزديکی اتوبوس متعلق به «منطقه مقاومت بسيج زاهدان» در زاهدان ۱۸ کشته و چندين زخمی برجای گذاشت.


نيروهای امنيتی ايران گروه جندالله را به دست داشتن در گروگانگيری ها در استان سيستان و بلوچستان متهم می کنند.


گروه شبه نظامی موسوم به «جندالله» که در گذشته نيز به فعاليت های مسلحانه و خشونت آميز در منطقه دست زده، در منطقه سيستان و بلوچستان فعال است.


پيش از اين جمهوری اسلامی بارها کشورهای غربی را متهم کرده بود که به دنبال شعله ور ساختن آتش درگيری های قومی و فرقه ای در سيستان و بلوچستان است تا ناامنی را در کشور دامن بزنند.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG