لینک‌های قابلیت دسترسی

شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۶ تهران ۰۹:۱۵

انفجار روز جمعه در زاهدان، تلفاتی نداشته است


ساعتی بعد از انفجار روز چهارشنبه، مردم در اطراف محل انفجار جمع شده اند.
در پی انفجار روز چهارشنبه، بار ديگر بمبی در شامگاه جمعه در زاهدان منفجر شد که به گفته مقام های محلی، تلفاتی در پی نداشته است.

چنانکه مقام های محلی می گويند، در روز جمعه و همزمان با مراسم خاکسپاری کشته شدگان بمب گذاری روز چهارشنبه، گروه های «تروريستی» تلاش کردند که دو عمليات ديگر نيز در شهر زاهدان انجام دهند که ناموفق بودند.

سرهنگ محمود جواد اثنی عشری، از مقام های پايگاه نظامی «رسول اکرم» نيز به خبرگزاری ايسنا گفت که بمب شامگاه جمعه، يک «بمب صوتی» بوده که در ساعات ۲۲ در خيابان جمهوری شهر زاهدان منفجر شده است.

خبرگزاری ايرنا نيز به نقل از فرماندار زاهدان گزارش داد که انفجار اين بمب، تلقات جانی نداشته و ماموران اطلاعاتی و امنيتی، تحقيقات برای شناسايی عاملان بمب گذاری را آغاز کردند.

از ديگر سو چنانکه سرهنگ اثنی عشری گفته است، بسياری از کسانی که به ظن دست داشتن در بمب گذاری خونبار روز چهارشنبه دستگير شده بودند، بعد از بازجويی و به گفته او «رفع مظنونيت» آزاد شدند.

درگيری جندالله و ايران

گروه شبه نظامی «جندالله»، مسووليت انفجار روز چهارشنبه را به عهده گرفته و اين ظن وجود دارد که انفجار جمعه شب نيز، توسط همين گروه انجام شده باشد.

اين گروه مدعی است که با هدف سرنگونی جمهوری اسلامی، با اقدامات مسلحانه دست می زند، اما مقام های جمهوری اسلامی، اين گروه را «اشراری» می نامند که با سازمان تروريستی سنی مذهب القاعده در ارتباط است.

اقليت سنی مذهب استان سيستان و بلوچستان، از جمله گروههای اقليت مذهبی در ايران هستند که می گويند از سوی حکومت مرکزی شیعه، تحت فشار قرار دارند و از فرصت های برابر برای رشد و توسعه زادگاهشان، محروم هستند.

انفجارهای اخير و کشته شدن ۱۱ نفر که بسياريشان کارکنان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بودند، نخستين حملات خونبار گروه «جندالله» نيست و پيش از اين نيز اين گروه، با طرح ريزی آدم ربايی، برخی از شهروندان ايرانی را به قتل رسانده است.

گروه مسلح «جندالله» برای اجرای عمليات بمب گذاری روز چهارشنبه نيز، بعد از سرقت دو خودرو، رانندگان آنها را به قتل رسانده است.

شکست در عمليات «تروريستی»


به گزارش خبرگزاری فارس، يک مامور امنيتی گفته است که در روز جمعه، دو عمليات «تروريستی» در شهر زاهدان کشف و «حنثی» شده است.

به گفته اين مامور امنيتی که نامش فاش نشده، روز جمعه، گروهی سعی داشتند در نزديکی مسجد «مکی» در زاهدان، بمبی را منفجر کنند که پيش از انجام اين حمله شناسايی شده اند و از محل گريخته اند.

همچنين آنها در تلاش بودند يکی از روحانيون سنی مذهب منطقه را نيز ترور کنند که در اين اقدام نيز موفق نبوده اند. اين روحانی سنی مذهب، بعد از انفجار بمب روز چهارشنبه، حملاتی از اين دست را «شديدا» محکوم کرده بود.

اين مامور امنيتی، در مصاحبه با خبرگزاری فارس، عاملان نا آرامی های اخير را «اجير شدگان آمريکا» خوانده است.

اعتراف تلويزيونی


همچنين يک تلويزيون محلی در استان سيستان و بلوچستان، فيلمی را پخش کرده که در آن، مردی به نام نصرالله شمسی زهی، اعتراف کرده که در انفجار بمب روز چهارشنبه در شهر زاهدان دست داشته است.

خبرگزاری جمهوری اسلامی ايران، ايرنا، گزارش داد که اين فيلم به مدت دو دقيقه بوده و از تلويزيون دولتی «هامون» که يک کانال تلويزيونی محلی است، پخش شده است.

خبرگزاری ايرنا نصرالله شمسی زهی را «تروريست» خوانده و نوشته است که وی خود را عضو گروه «جنبش مقاومت مردمی ايران – جندالله» معرفی کرده است.

بنا به اين گزارش، نصرالله شمسی زهی، در اين فيلم کوتاه اعتراف کرده که برای اين حمله، ابتدا خودروهايی را به همراه دوستانش دزديده و رانندگان آنها را به قتل رسانده است. سپس با همين «دوستان» که هويتشان روشن نيست، حمله روز چهارشنبه را انجام داده است.
XS
SM
MD
LG