لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۰۵:۵۸

تلفات بمب گذاری زاهدان به ۱۳ نفر رسيد


در روز چهارشنبه هفته گذشته، انفجار بمبی در نزديکی اتوبوس کارکنان سپاه پاسدارن انقلاب اسلامی به کشته شدن ۱۱ نفر و مجروح شدن ۳۶ نفر انجاميد.
با درگذشت دو تن از مجروحان حادثه بمب گذاری روز چهارشنبه گذشته، تعداد تلفات اين بمب گذاری به ۱۳ نفر افزايش يافت.

به گزارش خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ايران، ايرنا، غلامرضا نوری و مهدی شکری، دو تن از مجروحان اين بمب گذاری بودند که به ترتيب در روزهای سه شنبه و چهارشنبه هفته جاری، در بيمارستان به دليل شدت جراحات، جان خود را از دست دادند.

در روز چهارشنبه هفته گذشته، انفجار بمبی در نزديکی اتوبوس کارکنان سپاه پاسدارن انقلاب اسلامی به کشته شدن ۱۱ نفر و مجروح شدن ۳۶ نفر انجاميد.

گروه مسلح «جندالله» که مدعی است برای سرنگونی جمهوری اسلامی در ايران مبارزه می کند، مسووليت اين بمب گذاری را پذيرفت. مقام های ايرانی می گويند که اين گروه با سازمان تروريستی سنی مذهب «القاعده» در تماس است، اما اين گروه هر گونه ارتباط با «القاعده» را تکذيب کرده است.

در فاصله کوتاهی بعد از وقوع اين بمب گذاری، نيروهای امنيتی ايران اعلام کردند که بمب گذاران را دستگير کردند و در طی يک هفته که از اين انفجار گذشته است، يکی از اين دستگير شدگان در شهر زاهدان اعدام شد.

همچنين دادگاهی نيز برای يکی ديگر از متهمان برپا شد و همزمان يکی ديگر از اين دستگيرشدگان، در يک برنامه تلويزيونی اعتراف کرد که در بمب گذاری دست داشته است.

وی همچنين مدعی شد که برای آموزش انجام عملياتی مسلحانه در ايران، در خاک پاکستان آمورش ديده است و برای انجام هر عملياتی در ايران، از شخضی به نام عبدالمالک ريگی که خود را رهبر گروه «جندالله» معرفی کرده، يک ميليون تومان دريافت می کرده است.

اعترافات اين مرد، به مدت دو دقيقه بود از يک شبکه تلويزيونی محلی پخش شد. اين شبکه «هامون» نام دارد و از شبکه های تلويزيون دولت ايران است که برنامه هايش تنها در استان سيستان و بلوچستان، قابل دريافت است.

گروه مسلح «جندالله» پيش از اين نيز مسئوليت چندين حمله تروريستی و آدم ربايی را به عهده گرفته است و برخی از شخصيت های ايرانی، چون نماينده زاهدان در مجلس شورای اسلامی، دولت پاکستان را از «حاميان» اين گروه معرفی کرده اند.

در هفته اخير، دولت پاکستان به اتهام «حمايت» از اين گروه واکنشی نشان نداده است.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG