لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۸ تهران ۱۷:۵۶

کنگره با همکاری هسته ای آمریکا - روسیه مخالف است


به گزارش خبرگزاری رويترز يک مقام رسمی اعلام کرد در اين توافقنامه روسيه تلاش کرده تا نگرانی های آمريکا در مورد تامين سوخت مورد نياز نيروگاه بوشهر در ايران را برطرف کند.

برخی نمايندگان کنگره آمريکا با پيشنهاد دولت جرج بوش برای امضای توافق نامه گسترش همکاری های هسته ای با اهداف غيرنظامی با روسيه به دلیل همکاری هسته ای این کشور با ایران مخالفت کردند.


به گزارش خبرگزاری رويترز يک مقام رسمی اعلام کرد در اين توافقنامه روسيه تلاش کرده تا نگرانی های آمريکا در مورد تامين سوخت مورد نياز نيروگاه بوشهر در ايران را برطرف کند.


با اين همه تعدادی از نمايندگان کنگره اعلام کردند هنوز در مورد ضرورت امضای چنين قراردادی اطمينان ندارند.


اين توافقنامه که ماه گذشته به امضای دو طرف رسيده است، به دو قدرت بزرگ هسته ای جهان اجازه می دهد تا روابط هسته ای خود را گسترش دهند.


جرج بوش اين قرارداد غير رسمی را به کنگره فرستاده است تا در صورت تصويب توسط نمايندگان تا پايان امسال به طور رسمی به اجرا در آيد.


مشخص نيست که آيا تعداد مخالفان برای رد اين توافقنامه به حد نصاب رسيده است يا خير اما تعدادی از نمايندگان کنگره از جرج بوش خواست اند که آن را باز پس گيرد.


ديويد اسکات، نماينده دموکرات جورجيا گفت: «ما از اين توافقنامه چه چيزی به دست خواهيم آورد؟ من به روسيه اعتماد ندارم و البته قطعا به ايران هم اعتماد ندارم.»


واشینگتن اعتقاد دارد ايران در تلاش برای دستيابی به بمب هسته ای است. دولت جرج بوش نيز به دولت روسيه برای انعقاد قرارداد يک ميليارد دلاری با ايران برای ارسال سوخت هسته ای نيروگاه بوشهر اعتراض کرد.


اما دولت بوش بلافاصله اعلام کرد که با توجه به دريافت سوخت هسته ای مورد نياز از روسيه، ايران نيازی به غنی سازی اورانيم ندارد.


جان رود، معاون کميته منع گسترش سلاح های اتمی گفت: «ما معتقديم که نگرانی ما کاهش خواهد يافت.»


اما رئيس جلسه، هاوارد برمن، نماينده دمکرات کاليفرنيا پاسخ داد: «صحبت کرد از کاهش نگرانی خنده دار است.» با اين حال او گفت هنوز در مورد حمايت کردن يا رد اين توافق نامه تصميم نگرفته است.


رود در حمايت از اين توافق نامه هچنين گفت امضای چنين توافقنامه هايی به نفع ايالات متحده امريکا است زيرا به اين ترتيب امريکا به آخرين يافته های هسته ای روسيه دسترسی خواهد داشت.


او گفت: «در مواردی چون راکتورهای سوخت سريع، سوخت های هسته ای پيشرفته و نيز چرخه توليد سوخت روسيه به پيشرفت هايی رسيده است که هنوزدرامريکا به آنها دسترسی نداريم.»


رود همچنين گفت اين توافقنامه همچنين در گسترش بازگانی در مواردی چون فروش راکتورهای هسته ای و قطعات بزرگ راکتورها به روسيه تاثير مثبتی دارد.


به گفته رود نگرانی در مورد ايران همچنان ادامه دارد. وی گفت:« من عميقا در مورد برنامه های هسته ای ايران نگرانم.»


اما نماينده جمهوری خواه فلوريدا، يانا راس لتينن گفت تا زمانی که روسيه از تحريم های سازمان ملل عليه فعاليت های هسته ای ايران حمايت نکند، او با امضای اين توافقنامه موافقت نخواهد کرد.


راس لتينن گفت:« تا زمانی که روسيه به تبادلات نظامی و هسته ای خود با ايران ادامه می دهد و حاضر نيست به تحريم عليه ايران بپيوندد، رئيس جمهور نبايد اين توافقنامه را امضا کند.»


انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG