لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۳ آذر ۱۳۹۷ تهران ۰۹:۴۵

تنش مرزی میان جیبوتی و اریتره در پی خروج نیروهای قطر


جیبوتی و اریتره در شاخ آفریقا.

در پی خروج نیروهای قطری از مرز مورد مناقشه جیبوتی و اریتره واقع در شاخ آفریقا، جیبوتی اعلام کرد نیروهای اریتره کوه دمیره و جزیره دمیره را به اشغال خود درآورده‌اند.

به گزارش رویترز، محمود علی یوسف، وزیر خارجه جیبوتی، با بیان این مطلب گفت نیروهای جیبوتی به حال آماده‌باش درآمده‌اند.

در پی بحران کشورهای عربی با قطر و حمایت جیبوتی و اریتره از عربستان، قطر روز ۲۴ خرداد اعلام کرد نیروهای پاسدار صلح خود را از مرز جیبوتی و اریتره خارج می‌کند.

در همین حال اتحادیه آفریقا، با صدور بیانیه‌ای دو طرف را به حفظ خویشتن‌داری دعوت کرد.

در این بیانیه آمده است که اتحادیه افریقا در تماس نزدیک با مقام‌های جیبوتی و اریتره است و در حال رایزنی برای اعزام گروه حقیقت‌یاب به منطقه مورد مناقشه است.

به گفته دیپلمات‌ها، شورای امنیت سازمان ملل روز دوشنبه در جلسه غیرعلنی به مناقشه اریتره و جیبوتی خواهد پرداخت.

در ماه ژوئن ۲۰۰۸ میان این دو کشور شاخ آفریقا درگیری به‌وجود آمد که به کشته شدن شماری از سربازان جیبوتی انجامید. در آن هنگام جیبوتی، اریتره را متهم کرد که نیروهایش وارد خاک این کشور شده‌اند.

در آن سال شورای امنیت از دو طرف خواست که نیروهای خود را عقب بکشند تا اینکه دو کشور در نهایت در سال ۲۰۱۰ پیشنهاد میانجی‌گری قطر برای اعزام نیروی پاسدار صلح را پذیرفتند. شمار نیروهای قطری که در منطقه مورد مناقشه مستقر بوده‌اند ۴۵۰ نفر اعلام شده است.

اریتره یکی از آخرین کشورهایی بود که روز ۲۲ خرداد به ائتلاف عربستان سعودی علیه قطر پیوست. پیشتر جیبوتی از ائتلاف ضد قطر حمایت کرده بود.

با این حال اتیوپی که با اریتره رابطه پرتنشی دارد، هنوز با قطر رابطه خود را قطع نکرده است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG