لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۲:۲۷

تظاهرات برای آزادی «بیش از ۲۰۰ معترض» در کردستان عراق


سلیمانیه روز دوشنبه ۲۷ آذر

اعتراض‌ها در اقلیم کردستان عراق روز جمعه به پنجمین روز خود رسید. تظاهرکنندگان در این روز خواستار آزادی بیش از ۲۰۰ معترض بودند که در اعتراض‌های اخیر بازداشت شده‌اند.

تظاهرکنندگان به شرایط وخیم اقتصادی و پرداخت نشدن دستمزدها معترض‌اند. معترضان همچنین خواستار کناره‌گیری مقام‌های دولت اقلیم کردستان از دو حزب دموکرات و اتحادیه میهنی هستند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، از روز دوشنبه هفته گذشته، معترضان خشمگین در اقلیم کردستان به خیابان‌ها ریخته و دفاتر احزاب عمده این اقلیم را به آتش‌ کشیدند.

معترضان در چَمچَمال واقع در ۷۰ کیلومتری سلیمانیه شعارهایی چون «مرگ بر دولت فاسد، نه بر فساد» سر می‌دادند.

در شهر رانیه نیز تظاهرکنندگان شعار می‌دادند «قاتلان باید مجازات شوند». روز سه‌شنبه نیروهای امنیتی ۵ معترض را به ضرب گلوله کشتند.

در شهر سلیمانیه پلیس تلاش داشت ده‌ها نفر را که خواستار آزادی زندانیان بودند، با شلیک هوایی و پرتاب گاز اشک‌آور متفرق کند.

در سلیمانیه نزدیک به ۲۰۰ نفر از آغاز اعتراض‌ها بازداشت شده‌اند. فعالان حزب گوران می‌گویند ده‌ها نفر دیگر نیز در نقاط مختلف کردستان عراق دستگیر شده‌اند.

هفته گذشته دو حزب گوران و حزب «گروه اسلامی کردستان» از دولت ائتلافی اقلیم کردستان خارج شدند.

در پی همه‌پرسی استقلال در اقلیم کردستان، مناسبات بغداد و اربیل به وخامت گرایید. دولت مرکزی عراق با غیرقانونی خواندن این همه‌پرسی، از اقلیم کردستان عراق خواست تا همه گذرگاه‌های مرزی این اقلیم را به دولت مرکزی تحویل دهد.

بغداد همچنین با گسیل نیروهای خود به استان نفت‌خیز کرکوک کنترل این منطقه را به‌دست گرفت. در پی این فشارها و افزایش نارضایی داخلی، مسعود بارزانی، رهبر کردستان عراق از مقام خود کناره‌گیری کرد.

حزب گوران (تغییر) و گروه اسلامی کردستان خواستار تشکیل دولت انتقالی شده‌اند که با مخالفت نچیروان بارزانی نخست‌وزیر اقلیم کردستان مواجه شده است.

در مقابل نچیروان بارزانی روز دوشنبه از پارلمان کردستان خواست تاریخی برای برگزاری انتخابات در ظرف سه‌ ماه آینده تعیین کند. انتخاباتی که به گفته او به حل مشکلات کردستان کمک خواهد کرد.

نچیروان بارزانی اظهار داشت که مردم باید درک کنند درآمد اقلیم از زمان از دست دادن چاه‌های نفت کرکوک به نصف کاهش پیدا کرده است.

به دنبال انتشار گزارش رسانه‌ها در خصوص کشته شدن شماری از تظاهرکنندگان در استان سلیمانیه، حیدر العبادی، نخست وزیر عراق روز ۲۸ آذرماه هشدار داد که نظاره‌گر حمله به شهروندان نخواهد بود و دولت مرکزی دخالت خواهد کرد.

..............................................................................................................

رویترز، فایننشال تایمز، رووداو

ح.ر

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG