لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۰ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۰۸:۵۴

هشدار نخست وزیر عراق درباره نحوه برخورد با معترضان در مناطق کردستان


حیدر العبادی، نخست وزیر عراق

به دنبال انتشار گزارش رسانه ها در خصوص کشته شدن شماری از تظاهرکنندگان در استان سلیمانیه، حیدر العبادی، نخست وزیر عراق روز سه شنبه ۲۸ آذرماه هشدار داده است که نظاره گر حمله به شهروندان نخواهد بود و دولت مرکزی دخالت خواهد کرد.

به گزارش رویترز، حیدر العبادی در کنفرانس خبری هفتگی خود گفته است: در صورتی که شهروندان مورد حمله قرار گیرند، ما دست روی دست نخواهیم گذاشت و فقط نظاره‌گر باشیم.

به گزارش رسانه های محلی و مقامات اقلیم کردستان عراق در تظاهرات اعتراضی روز سه شنبه دست کم شش نفر کشته و ۷۰ نفر زخمی شده اند.

به گزارش «سی ان ان» میران محمد، مدیر اداره بهداشت اقلیم کردستان عراق، گفته است در جریان تظاهرات اعتراضی روز سه شنبه در شهر رانیه واقع در استان سلیمانیه پنج نفر کشته شدند.

در همین حال یک مسئول امنیتی اقلیم کردستان عراق به «سی ان ان» گفته است، یکی از مجروحان حادثه نیز به علت وخامت جراحات در بیمارستان درگذشته است.

این دومین روز از اعتراضات در بخش هایی از اقلیم کردستان عراق علیه سوءمدیریت و فساد اقتصادی مقام‌های این اقلیم و است. شماری از معترضان می گویند، که دولت اقلیم کردستان نتوانسته است حقوق کارکنان و کارمندان را به طور کامل پرداخت کند. تظاهرکنندگان هم‌چنین به از دست دادن کنترل مناطق مختلف از سوی دولت اقلیم اعتراض دارند.

بیشتر این اعتراضات در مناطق تحت کنترل حزب اتحادیه میهنی و دیگر احزاب مخالف حزب دمکرات کردستان، حزب حاکم، روی داده است.

گفته می شود که تظاهرات اعتراضی در مناطق تحت کنترل حزب دمکرات یعنی حزب نچیروان بارزانی، نخست وزیر اقلیم کردستان برگزار نشده است.

این در حالی است که نچیروان بارزانی در بیانیه ای خشونت ها در برخی از شهر های اقلیم را محکومت کرده و خواستار خویشتنداری معترضان شده است.

نچیروان بارزانی در بیانیه ای که در صفحه رسمی خود در فیس بوک منتشر کرده، نوشته است: ناراحتی شمار از وضعیت قابل درک است و آن را می دانم. تظاهرات مسالمت آمیز حق دمکراتیک همه شهروندان است. اما خشونت هرگز پذیرفتنی نیست.

نخست وزیر دولت اقلیم کردستان اضافه کرده است: از شما می خواهم که تظاهرات خود را به صورت مسالمت آمیز برگزار کنید.

نا بر گزارش‌ها، نیروهای امنیتی در شهر سلیمانیه ناچار شدند برای متفرق کردن راهپیمایانی که تعداد آنها بیش از سه هزار تن گزارش شده است، و به سوی میدان مرکزی شهر در حرکت بودند، تیراندازی هوایی کنند.

مأموران امنیتی هم‌چنین در نقاط مختلف شهر خیابان‌ها را مسدود کرده و تمامی راه‌ها به دفاتر احزاب اصلی سیاسی را بسته‌اند.

گزارش‌ها حاکی است روز سه‌شنبه شهرهای استان سلیمانیه، ازجمله، شهرهای رانیه، کِفری، حلبچه و کوی‌سنجق نیز در دو روز اخیر شاهد تظاهرات و حرکات اعتراضی بوده‌اند.

در شهرهای حلبچه و تق‌تق، معترضان پل‌های اصلی ارتباطی این شهرهای به اربیل، مرکز اقلیم کردستان، را مسدود کرده‌اند.

طی سال های اخیر قطع بودجه از سوی دولت فدرال، از دست دادن درآمد نفت کرکوک که منبع اصلی درآمد دولت اقلیم بود، همراه با بسته شدن مرزهای زمینی و هوایی اقلیم، دولت این منطقه را در تنگنای اقتصادی شدیدی قرار داده است.

XS
SM
MD
LG