لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ تهران ۰۴:۰۳

معترضان دفاتر احزاب و ساختمان های دولتی اقلیم کردستان عراق را «آتش زدند»


گزارش ها حاکی است که معترضان به وضعیت اقتصادی در اقلیم کردستان عراق در روز دوشنبه ۲۷ آذرماه در سلیمانیه و شهر های دیگر دست به تظاهرات زده اند. گفته می شود در این تظاهرات ها، معترضان دفاتر احزاب سیاسی مانند دموکرات و اتحادیه میهنی را به آتش کشیدند.

به گزارش رویترز، تصاویر منتشر شده در شبکه های اجتماعی نشان می دهد یک ساختمان متعلق به حزب دمکرات، حزب حاکم،در آتش می سوزد و یک سخنگوی حزب میهنی کردستان، که در حکومت ائتلافی اقلیم کردستان حضور دارد،نیز به رویترز گفته است که یک دفتر این حزب توسط معترضان به آتش کشیده شده است.

به گزارش «رودا»، رسانه وابسته به حکومت اقلیم کردستان، هزاران نفر در شهرهای سلیمانیه و حلبچه در اعتراض به پرداخت نشدن حقوق کارکنان و کارمندان و همچنین فقدان خدمات شهری از جمله برق و آب دست به اعتراض زده اند و شماری از دفاتر احزاب و ساختمان های دولتی را به آتش کشیده اند.

طبق این گزارش در شهر پیره مگرون، درشمال سلیمانیه معترضان دفاتر پنج حزب عمده اقلیم کردستان و همچنین چند ساختمان دولتی دیگر را به آتش کشیدند.

رویترز می گوید، برگزاری رفراندوم «استقلال» توسط حکومت اقلیم کردستان باعث شد تا دولت مرکزی عراق سیاست های سختگیرانه ای در قبال اقلیم اتخاذ کند و این باعث شده است که تنش در داخل اقلیم تشدید شود.

طبق این گزارش روز دوشنبه نیز دستکم سه هزار نفر در شهر سلیمانه علیه حکومت اقلیم کردستان دست به تظاهرات زدند.

رویترز می گوید، تظاهر کنندگان پلاکادرهایی به کردی، عربی و انگلیسی در دست داشتند که در آنها خواهان کناره گیری مقام های حکومت اقلیم کردستان شدند.

معلمان، پرستاران و خدمه بیمارستان ها و دیگر کارمندان و کارکنان بخش عموی از حکومت اقلیم کردستان می خواهند که حقوق آنها را بپردازد. برخی از تظاهر کنندگان به رویترز گفته اند که سه سال است که حقوق آنها پرداخت نشده است.

پس از سرنگونی حکومت صدام حسین در سال ۲۰۰۳، باافزایش درامدهای نفتی عراق، اقلیم کردستان همانند سایر بخش های عراق به شدت به در آمدهای نفتی متکی شد. اما پس از آن که اقلیم کردستان در سال ۲۰۱۴دست به فروش نفت کرکوک به صورت مستقل زد، دولت مرکزی عراق در واکنش تدابیر سختتری را علیه اقلیم اتخاذ کرد.

با قطع بودجه توسط حکومت مرکزی عملا اقلیم برای تامین هزینه های اجرایی و پرداخت حقوق و مزایای کارمندان با مشکل مواجه شد. این موضوع به ویژه پس از برگزاری همه پرسی «استقلال» تشدید شد.

دیدن نظرات (۱۹)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG