لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۶:۰۷

اقلیم کردستان: گذرگاه مرزی ابراهیم خلیل در کنترل اربیل است


گمرک ابراهیم خلیل در مرز ترکیه و عراق

مقام‌های اقلیم کردستان می‌گویند گمرگ ابراهیم خلیل (گذرگاه مرزی خابور) در مرز ترکیه همچنان در دست نیروهای کرد است.

پیشتر برخی از گزارش‌ها از کنترل این گذرگاه مهم مرزی توسط نیروهای دولت مرکزی عراق حکایت داشت.

به گزارش خبرگزاری آلمان، بن‌علی ییلدیریم، نخست‌وزیر ترکیه، نیز خطاب به اعضای حزب حاکم کشورش در آنکارا گفته بود: «از این پس، گذرگاه خابور در سمت ترکی به طور کامل توسط مقام‌های ما، و در سمت عراقی توسط مقام‌های عراقی که از بغداد آمده‌اند کنترل خواهد شد.»

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، اکنون عبد الوهاب محمد، یک مقام اطلاعات مرزی اقلیم کردستان، ضمن تکذیب این موضوع، در این باره می‌گوید هیچ نیروی عراقی وارد این گذرگاه نشده و کنترل آن را به‌دست نگرفته است.

به گفته این مقام اطلاعاتی اقلیم کردستان، ژنرال عثمان الغانمی، رئیس ستاد مشترک ارتش عراق، از نیروی‌های عراقی در داخل خاک ترکیه بازدید کرد. نیروهای عراقی در خاک ترکیه با ارتش این کشور رزمایش مشترک برگزار می‌کنند.

پیشتر خبرگزاری رویترز به نقل از مقام‌های عراقی گزارش داده بود که روز سه‌شنبه نیروهای دولت مرکزی در مرز ابراهیم خلیل ایست‌بازرسی گذاشته‌اند و برای عبور از مرز، باید از ایست‌بازرسی اقلیم، ایست بازرسی نیروهای دولت مرکزی و ایست‌ بازرسی مرزبانان ترکیه عبور کرد.

این خبرگزاری همچنین گزارش داد تصاویری از سوی یک مقام‌ عراقی دریافت کرده که پرچم عراق را در مرز ابراهیم خلیل نشان می‌دهد.

در پی همه‌پرسی استقلال در اقلیم کردستان، مناسبات بغداد و اربیل به وخامت گرایید.

دولت مرکزی عراق با غیرقانونی خواندن این همه‌پرسی، از اقلیم کردستان عراق خواست تا همه گذرگاه‌های مرزی را به دولت مرکزی تحویل دهد. بغداد همچنین با گسیل نیروهای خود به استان نفت‌خیز کرکوک کنترل این منطقه را به‌دست گرفت.

دولت مرکزی عراق همه پروازهای بین‌المللی از مبدا و به مقصد اقلیم کردستان را ممنوع اعلام کرده است.

در طول دو هفته گذشته درگیری‌های پراکند‌ه‌ای نیز میان نیروهای اقلیم کردستان و دولت مرکزی عراق رخ داده است.

در همین حال حیدر العبادی، نخست‌وزیر عراق، روز سه‌شنبه بار دیگر از اقلیم کردستان خواست تا همه گذرگاه‌های مرزی را به نیروهای دولت مرکزی تحویل دهد.

حیدالعبادی گفت: «کمیته‌ای بر استقرار دوباره نیروهای فدرال در مناطقی که از سال ۲۰۰۳ تحت کنترل اقلیم کردستان بوده، نظارت می‌کند.»

سال ۲۰۰۳ با حمله نیروهای آمریکایی حکومت صدام حسین رئیس جمهور اسبق عراق از قدرت ساقط شد.

همه نوار مرزی عراق با ترکیه از طریق مرز اقلیم کردستان است و این نوار مرزی حتی پیش از سقوط صدام حسین در کنترل نیروهای کرد بود.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG