لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۶ تهران ۰۶:۱۵

مسکو: تحریم‌های اروپا علیه روسیه دارای اغراض سیاسی است


اتحادیه اروپا، به خاطر تحویل توربین‌های گازی شرکت زیمنس به شبه‌جزیره کریمه، تحریم‌های جدیدی علیه روسیه وضع کرد.

مسکو روز شنبه ۱۴ مرداد تصمیم اتحادیه اروپا برای تحریم معاون وزیر انرژی روسیه و چند شرکت روسی را «سیاسی‌کاری و غیرقانونی» خواند.

به گزارش رویترز، روز جمعه اتحادیه اروپا، به خاطر تحویل توربین‌های گازی شرکت زیمنس به شبه‌جزیره کریمه، تحریم‌های جدیدی علیه این کشور وضع کرد. اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۴ پس از الحاق شبه‌جزیره کریمه رشته‌ تحریم‌هایی علیه این کشور وضع کرده بود.

اتحادیه اروپا می‌گوید تحریم‌های جدید، به خاطر نقض تحریم‌های قبلی وضع شده است. این اتحادیه پس از الحاق کریمه به روسیه، داد و ستد و سرما‌یه‌گذاری در این منطقه را مشمول تحریم‌های خود قرار داد.

شرکت زیمنس آلمان می‌گوید شواهدی در اختیار دارد که نشان می‌دهد همه چهار توربینی که برای طرحی در جنوب روسیه به این کشور تحویل داده شده بود، به کریمه منتقل شده است.

توربین‌های تحویلی زمینس به روسیه
توربین‌های تحویلی زمینس به روسیه

آندری چرزوف، معاون وزیر انرژی، به همراه دو تن دیگر و سه شرکت روسی که در که گفته می‌شود در این انتقال نقش داشته‌اند در لیست سیاه اتحادیه اروپا قرار گرفته‌اند.

تا پیش از این ۱۵۰ شخص حقیقی و ۳۷ مؤسسه روسی به خاطر مناقشه اوکراین در فهرست تحریم‌های اتحادیه اروپا قرار داشتند.

برای اعمال تحریم سیاسی و اقتصادی همه ۲۸ عضو این اتحادیه باید به آن رأی مثبت دهند، و آن طور که یک منبع آگاه به رویترز گفته است به خاطر مخالفت ایتالیا، شخص چهارم در تحریم‌های پیشنهادی در نسخه نهایی حذف شد.

رویترز به نقل ازدیپلمات‌ها در بروکسل می‌افزاید شخص چهارم که از مقام‌های وزارت انرژی روسیه است، با ایتالیا همکاری مستقیم دارد و از این رو با مخالفت رم مواجه شد.

روز شنبه در واکنش به این تحریم‌ها وزارت انرژی روسیه با صدور بیانیه‌ای گفت: «مداخله در مناقشه میان دو شرکت تجاری، نقض هنجارهای قانونی بین‌المللی است».

این بیانیه می‌افزاید: «وزارت انرژی روسیه، تردیدی ندارد که اتحادیه اروپا تنها به‌خاطر اغراض سیاسی این تصمیم را گرفته است».

روز جمعه نیز وزارت خارجه روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرده بود: «مسئولیت این تصمیم (تحریم)، از جمله هزینه‌های احتمالی برای زیمنس و دیگر شرکت‌های آلمانی و اروپایی که در روسیه کار می‌کنند، همگی بر عهده اتحادیه اروپا و دولت آلمان است».

از سوی دیگر، در حالی که اتحادیه اروپا بر سر اوکراین تحریم‌هایی علیه روسیه وضع کرده، به خاطر تحریم‌های جدید آمریکا علیه روسیه، واشینگتن را به مقابله‌به‌مثل تهدید کرده است.

کنگره آمریکا به تازگی علیه روسیه به خاطر آنچه دخالت در انتخابات آمریکا گفته شد، تحریم‌هایی وضع کرد که به‌ویژه صنعت انرژی این کشور را هدف گرفته است. این تحریم‌ها شرکت‌هایی اروپا را که در روسیه سرمایه‌گذاری کرده‌اند، در خطر تحریم‌های آمریکا قرار می‌دهد.

دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا، ضمن انتقاد از این تحریم‌ها، آن را به امضا رساند. این طرح با حمایت بالای دموکرا‌ت‌ها و جمهوری‌خواهان به‌تصویب رسیده بود.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG