لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ مهر ۱۴۰۲ تهران ۱۳:۴۹

مجلس بخشی از مصاحبه لاریجانی درباره «مازاد اورانیوم» را تکذیب کرد


روابط عمومی مجلس با صدور اطلاعیه‌ای بخش‌هایی از مصاحبه منتشر شده علی لاریجانی با خبرگزاری آسوشیتدپرس را تکذیب کرد.

آسوشیتدپرس روز چهارشنبه ۱۷ مهر مصاحبه‌ای با رئیس مجلس ایران منتشر کرد که در آن به نقل از علی لاریجانی آمده بود که خروج مازاد اورانیوم غنی‌شده ۲۰ درصدی در مذاکرات آتی هسته‌ای قابل مذاکره است.

اما ساعاتی پس از انتشار این مصاحبه روابط عمومی مجلس اعلام کرد: «بخش‌هایی از مصاحبه دکتر علی لاریجانی در مصاحبه با خبرگزاری آسوشتیدپرس که در آن تاکید شده بود ایران بیش از نیاز خود اورانیوم غنی‌ شده دارد و قصد دارد از آن در گفت‌وگوهای هفته آینده در ژنو بعنوان برگ برنده استفاده کند، خلاف واقع است و از اساس صحت ندارد.»

اطلاعیه مجلس در حالی است که در عباراتی که آسوشیتدپرس به نقل از علی لاریجانی نقل کرده، «برگ برنده» یا «چانه‌زنی» وجود ندارد. مصاحبه با لاریجانی از طریق مترجم و در حاشیه کنفرانس بین‌المجالس در ژنو انجام شده بود.

براساس متنی که این خبرگزاری منتشر کرده، رئیس مجلس ایران گفته است: «در طول روند گفت‌وگوها، بله، موضوعات می‌تواند مطرح شود و آنها می‌توانند درباره این موضوع بحث کنند.»

در بخش دیگری از این مصاحبه به نقل از لاریجانی درباره اورانیوم ۲۰ درصدی آمده است: «ما مقداری مازاد داریم که به آن نیاز نداریم. اما در مورد آن می‌توانیم بحث کنیم.»

پیش از این حسن روحانی هم در مصاحبه با کریستین امانپور که از وی پرسیده بود که آیا ایران حاضر است، اورانیوم ۲۰ درصد فعلی غنی‌سازی شده را بدهد و از خارج آن را تهیه كند، گفته بود: «...اینها بحث‌هایی است كه روی میز مذاكرات قرار می‌گیرد تا طرفین با هم بحث كنند.»

رئیس جمهور ایران با این حال گفته است که حق غنی‌سازی برای ایران قابل مذاکره نیست.

غنی‌سازی ۲۰ درصدی که غربی‌ها بیشتر روی آن حساسیت دارند، یکی از موضوعات گفت‌وگوهای هسته‌ای است. ایران می‌گوید برای تامین سوخت رآکتور تحقیقاتی امیرآباد و مصارف پزشکی غنی‌سازی ۲۰ درصدی انجام می‌دهد.

مقام‌های ایرانی گفته‌اند پس از آنکه کشورهای غربی از فروش سوخت رآکتور امیرآباد به ایران خودداری کردند، تهران تصمیم گرفت اورانیوم ۲۰ درصدی تولید کند.

با این حال غربی‌ها ابراز نگرانی کرده‌اند که ایران با غنی‌سازی ۲۰ درصدی به ظرفیت ساخت بمب اتم نزدیک‌تر می‌شود.

قرار است روز۲۳ و ۲۴ مهرماه تیم مذاکره‌کننده ایرانی به سرپرستی محمد جواد ظریف وزیر خارجه به ژنو برود و با گروه ۱+۵ گفت‌وگوهای هسته‌ای را از سر بگیرد.

پیش از این دو طرف به محتاطانه ابراز امیدواری کرده‌اند که مذاکرات ثمربخش باشد.
XS
SM
MD
LG