لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۷ تهران ۱۷:۵۴

پاسخ کلینتون به انتقاد سناتورها در مورد واقعه بنغازی


هیلاری کلینتون، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا، با حضور در برابر کمیسیون روابط خارجی مجلس سنای این کشور به پرسش‌های شماری از اعضای این نهاد پاسخ داد.

به گزارش شبکه خبری «سی ان ان» جلسه وزیرخارجه با اعضای کمیسیون روابط خارجی سنا، اولین بخش از مجموع دو جلسه‌ای است که برای بررسی ابعاد تهاجم به سفارت ایالات متحده در لیبی برنامه ریزی شده است.

خانم کلینتون گفت روز چهارشنبه چهارم بهمن ماه، ضمن ارائه توضیح درباره عملکرد وزارت تحت رهبری خود در عین حال تلاش کرد که به طور مستقیم از پذیرش مسؤولیت وقایع اخیر، از جمله کشته شدن سفیر آمریکا و سه شهروند این کشور در لیبی، خودداری کند.

هیلاری کلینتون در سخنان خود به اعضای کمیسیون خارجه سنا گفت: «همانطور که بار‌ها از زمان یازدهم سپتامبر گفته‌ام، مسؤولیت [این رخداد] را می‌پذیرم.»

قانونگذاران محافظه کار از حزب جمهوریخواه کلینتون را به دلیل عدم وجود امنیت کافی در محوطه کنسولگری آمریکا در بنغازی مورد انتقاد شدید قرار دادند، - جایی که کریستوفر استیونس و سه تن دیگر در جریان حمله مهاجمین به سفارتخانه جان خود را از دست دادند.

از دیگر رئوس انتقاد نمایندگان سنا گزارش غیر دقیق و نادرست سوزان رایس، سفیر ایالات متحده در سازمان ملل بود که چهار روز بعد از حمله به سفارت آمریکا ارائه شد. در گزارش خانم رایس تهاجم به سفارت آمریکا ناشی از یک حرکت خودجوش در اعتراض به فیلم ضد-اسلامی تولید شده در ایالات متحده توصیف شده بود.

سناتور جمهوریخواه ران جانسون از ایالت ویسکانسین با طرح پرسشی درباره گزارش سوزان رایس تأکید کرد که متن فوق «عمداً به قصد گمراه کردن مردم آمریکا» تنظیم شده بود.
‪ ‬
هیلاری کلینتون نیز در واکنش به این اتهامات در حالی که فریاد می‌زد و دستانش را با خشم تکان می‌داد، گفت: «با تمام احترامی که برای شما قائلم، حقیقت این است که چهار کُشته آمریکایی در برابر ما بود. دلیلش اعتراض بود یا چند نفری که برای پیاده روی شبانه بیرون رفته بودند و تصمیم گرفتند که در ضمن چند آمریکایی را هم به قتل برسانند؟»

وزیر خارجه آمریکا در ادامه سخنان خود افزود: «در این مرحله، چه فرقی می‌کند؟ وظیفه ما این است که ببینیم چه اتفاقی رخ داده و تمام توان خود را به کار بندیم تا از بروز چنین حوادثی در آینده جلوگیری کنیم.» کلینتون همچنین تصریح کرد که «به تعقیب تروریست‌هایی که مسؤول حملات بنغازی بوده‌اند ادامه خواهیم داد و آنها را به پای میز محاکمه خواهیم کشاند.»

وزیر خارجه ایالات متحده در عین حال اذعان کرد که دست کم ۲۰ مقر نمایندگی دولت آمریکا در سراسر جهان «در حالی که من با شما صحبت می‌کنم هدف تهدیدات امنیتی جدی قرار دارند.»

بر اساس نظر سنجی جدیدی که به طور مشترک توسط شبکه خبری «ای بی‌سی» و روزنامه واشنگتن پست انجام شده میزان مقبولیت عملکرد هیلاری کلینتون و وزارت تحت امر وی نزد آمریکایی‌ها در حد رضایت بخشی بوده و ۶۷ درصد پاسخ دهندگان گفته‌اند که کارنامه وزیرخارجه را مثبت ارزیابی می‌کنند.
XS
SM
MD
LG