لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۷:۳۰

آلمان: کره شمالی پیشنهاد آمریکا برای مذاکره را بپذیرد


دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا و کیم جونگ اون رهبر کره شمالی

همزمان با سفر دونالد ترامپ به شرق آسیا، سخنگوی دولت آلمان گفت سیاست خارجی آمریکا در دوره ترامپ کمتر «پیش‌بینی‌پذیر» شده و از کره شمالی خواست با واشینگتن باب مذاکره را باز کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ماریا آدِبار سخنگوی دولت آلمان روز چهارشنبه ۱۷ آبان در نشست خبری خود از پیونگ‌یانگ خواست با توقف برنامه موشکی‌اش پیشنهاد واشینگتن برای گفت‌وگو درباره برنامه‌ای هسته‌ای را بپذیرید.

ساعاتی پیش از این اظهارات، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، گفته بود «رژیم یاغی» کره شمالی در معرض «خطر جدی» قرار دارد.

سخنگوی دولت آلمان اظهار داشت سیاست خارجی آمریکا در دوره دونالد ترامپ کمتر «پیش‌بینی‌پذیر» شده، و به حوزه‌هایی چون تجارت خارجی نیز تسری یافته است.

دونالد ترامپ پیشتر بارها در موارد مختلف تاکید کرده بود که نمی‌خواهد از پیش اقدامات احتمالی‌اش در مورد کره شمالی را اعلام کند.

در همین حال اشتفان شایبرت، سخنگوی آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان، با اشاره به موضع دونالد ترامپ در مورد تغییرات اقلیمی، گفت در مورد برخی موضوع‌ها واشینگتن و برلین دارای اختلاف نظر هستند، اما در مورد موضوعاتی چون کره شمالی اتفاق نظر دارند.

به گزارش آسوشیتدپرس، سخنگوی آنگلا مرکل، گفت آمریکا بیرون از اتحادیه اروپا همچنان نزدیک‌ترین متحد آمریکاست.

دونالد ترامپ، روز چهارشنبه در سفر منطقه‌ای خود به شرق آسیا، به سئول سفر کرد. رئیس جمهوری آمریکا در کره جنوبی به شدت به کره شمالی هشدار داد و گفت: «ما را دست کم نگیرید و (اراده) ما را محک نزنید.»

رئیس جمهوری آمریکا همچنین در سخنرانی خود در پارلمان کره جنوبی از کشورهای جهان خواست با خودداری از «هرگونه، حمایت، صادرات یا واردات» کره شمالی را به انزوا بکشانند.

با این حال یک روز پیش از این دونالد ترامپ، به پیونگ یانگ پیشنهاد مذاکره داد و گفت «بیایید توافق کنیم».

به‌رغم هشدارهای روز چهارشنبه دونالد ترامپ به کره شمالی، رئیس جمهوری آمریکا در همین روز وعده داد که اگر پیونگ یانگ از توسعه موشک‌های بالیستیک دست بکشد و با «غیرهسته‌ای شدن همه‌جانبه، کامل و قابل راستی‌آزمایی» موافقت کند «راهی برای آینده بسیار بهتر» برای این کشور وجود دارد.

کره شمالی بارها گفته است حاضر نیست از برنامه اتمی و موشکی خود دست بکشد و هدف از این برنامه‌ها را بازدارندگی در برابر حمله خارجی عنوان کرده است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG