لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ تهران ۲۰:۳۲

اوپک: تولید نفت ایران ۱۶ هزار بشکه دیگر کاهش یافت


تازه‌ترین گزارش ماهانه اوپک از کاهش روزانه ۱۶ هزار و ۳۰۰ بشکه تولید نفت ایران در ماه اکتبر نسبت به سپتامبر خبر می‌دهد.

این گزارش که چهارشنبه ۲۲ آبان ماه منتشر شد، بر اساس ارزیابی کارشناسان این سازمان می‌گوید که ایران در ماه اکتبر در مجموع دو میلیون و ۶۵۱ هزار بشکه تولید روزانه نفت خام داشته است.

این رقم نسبت به متوسط تولید روزانه نفت ایران در سال ۲۰۱۲ و ۲۰۱۱ به ترتیب ۳۲۲ هزار و ۹۷۷ هزار بشکه کاهش نشان می‌دهد.

روز سه‌شنبه، ۲۱ آبان ماه نیز صندوق بین‌المللی پول طی گزارشی پیش‌‌بینی کرد که تولید نفت ایران تا پایان سال جاری به ۲٫۵ میلیون بشکه سقوط کند و در سال ۲۰۱۴ این رقم به ۲٫۴ میلیون بشکه در روز کاهش یابد.

سازمان کشورهای صادرکننده نفت، اوپک، در بخش دیگری از گزارش خود به آماری که از وزارت نفت ایران درباره تولید نفت دریافت کرده (جدول آمار تولید نفت کشورهای عضو بر اساس مکالمات مستقیم) اشاره می‌کند که ایران تولید نفت ایران در ماه گذشته را ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه اعلام کرده است.

آمار ارائه شده توسط ایران به اوپک تفاوت چشمگیری با ارزیابی خود اوپک دارد؛ با اینهمه، ایران در آماری که به اوپک تحویل داده، برای دومین بار به افت چشمگیر تولید ماهانه نفت خود اذعان کرده است.

ایران تا دو ماه گذشته همیشه حجم تولید نفت خود را در آمارهای ارسالی به اوپک بالای ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه در روز اعلام می‌کرد که با آمار خود اوپک در همان ماه اختلاف یک میلیون بشکه‌ای داشت.

اما ایران در آمار جدید خود، علاوه بر اینکه حجم تولید نفت خود در ماه سپتامبر را ۳ میلیون و ۵۱۷ هزار بشکه اعلام کرده، بر کاهش ۳۱۷ هزار بشکه ای تولید نفت کشور در ماه اکتبر نسبت به ماه سپتامبر نیز اذعان کرده است.

پیشتر اوپک در گزارش سالانه خود ظرفیت پالایشگاهی (مصرف داخلی) ایران تا آخر سال ۲۰۱۲ را روزانه یک میلیون و ۶۸۱ هزار بشکه اعلام کرده بود. بر اساس گزارش آژانس جهانی انرژی، صادرات نفت ایران در ۹ ماه اول سال جاری به حدود یک میلیون بشکه در روز رسیده است.

بدین ترتیب، با جمع‌بندی مصرف داخلی و صادرات نفت ایران و با توجه به اینکه ظرفیت ذخیره‌سازی نفت خام کشور بسیار محدود است، ایران در سال جاری نمی‌توانسته بیش از ۲ میلیون و ۶۸۰ هزار بشکه تولید نفت داشته باشد، موضوعی که ارزیابی‌های خود اوپک درباره تولید روزانه نفت ایران نیز موید آن است.

اوپک در گزارش جدید خود به قیمت‌های جهانی نفت اشاره کرده و نوشته است که قیمت نفت سنگین ایران در ماه گذشته نسبت به ماه سپتامبر حدود ۱ دلار و ۴۶ سنت به ازای هر بشکه کاهش یافته است. متوسط قیمت نفت ایران در ۱۰ ماه گذشته، ۱۰۵ دلار و ۳۲ سنت به ازای هر بشکه بوده که نسبت به متوسط قیمت نفت ایران در سال ۲۰۱۲ حدود ۲ دلار و ۲۰ سنت کاهش نشان می‌دهد.

بر اساس این گزارش، تولید کل نفت ۱۲ عضو این سازمان در ماه گذشته ۲۹ میلیون و ۸۹۴ هزار بشکه در روز بوده است.
XS
SM
MD
LG