لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۷ تهران ۰۴:۴۶

پنج نفر در ارتباط با هک شدن خبرگزاری قطر در ترکیه دستگیر شدند


تصویری از شیخ تمیم امیر قطر

دادستان کل قطر اعلام کرد که پنج مظنون در ارتباط با هک شدن خبرگزاری رسمی این کشور در ترکیه دستگیر شده‌اند.

خرداد ماه امسال سخنانی منتسب به شیخ تمیم بن حمد آل ثانی در خبرگزاری رسمی قطر منتشر شده بود اما بلافاصله دوحه اعلام کرد این خبرگزاری و حساب‌های توییتری آن هک شده است.

در آن سخنان امیر قطر ایران را کشور مهمی دانسته و خواستار تنش‌زدایی با تهران شده بود. همچنین به نقل از شیخ تمیم آمده بود قطر با اسرائیل دارای رابطه مستمر است اما در عین حال از حزب‌الله لبنان به عنوان جنبش مقاومت یاد شده بود.

با وجود اصرار قطر بر جعلی بودن این خبر، عربستان سعودی، امارات، بحرین و مصر روز ۱۵ خرداد تمام روابط خود با دوحه را قطع و اقداماتی همه جانبه‌ای علیه این کشور اتخاذ کردند.

این کشورها برای قطر شروط ۱۳ گانه‌ای گذاشته‌اند و ضرب‌الاجل تعیین کردند.

تعطیلی شبکه تلویزیونی الجزیره، قطع رابطه سیاسی با ایران، اخراج اعضای اخوان‌المسلمین و تعطیلی پایگاه نظامی ترکیه در قطر از جمله خواسته‌های این کشورها بود. قطر با این حال این خواسته‌ها را نپذیرفت.

اما روز شنبه چهارم شهریور علی بن فطيس المری، دادستان کل قطر اعلام کرد، پنج مظنون در ترکیه دستگیر شده و مورد بازجویی قرار گرفته‌اند. او به ملیت بازداشت شدگان و دیگر جزئیات اشاره‌ای نکرد.

دادستان کل قطر گفت: «اندکی پیش دوستان ما در ترکیه به ما پاسخ دادند. پنج نفر در بازداشت هستند و بازجویی از آنها در جریان ست. دادستان‌های قطری با مقام‌های ترکیه‌ای در این پرونده همکاری می‌کنند.»

دادستان کل قطر گفت این کشور شواهدی دارد که حاکی از ارتباط هک شدن خبرگزاری این کشور با کشورهایی است که روابط خود با دوحه را قطع کرده‌اند.

قطر پس محاصره عربستان و متحدانش علاوه بر افزایش نیروهایی ترکیه‌ای در خاک خود، اعلام کرده بود خواهان بازگرداندن سفیرش به ایران است. سفیر قطر از روز جمعه در سفارت این کشور در تهران مستقر شد.

این کشور به همراه شماری از کشورهای عربی، پس از حمله به نمایندگی‌های عربستان در ایران، سفیر خود را فراخوانده بود.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG