لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ آبان ۱۳۹۷ تهران ۰۶:۰۸

اسد یک عضو حزب بعث را مامور تشکیل دولت جدید کرد


.ریاض حجاب یکی از اعضای برجسته حزب بعث
بشار اسد رئیس جمهور سوریه ریاض حجاب یکی از اعضای برجسته حزب بعث حاکم در این کشور را به سمت نخست وزیری برگزید.

انتخاب حجاب برای تشکیل دولت جدید سوریه نشان دهنده آن است که بشار اسد قصد ندارد در مقابل اعتراض‌هایی که از حدود ۱۵ ماه پیش این کشور را در بر گرفته، کوتاه بیایید.

انتخاب ریاض حجاب وزیر کشاورزی در دولت عادل سفر نخست وزیر پیشین به سمت ریاست دولت جدید، پس از انتخابات پارلمانی سوریه در ماه گذشته صورت می‌گیرد. دولت سوریه این انتخابات را در مسیر اصلاحات ارزیابی کرده اما معترضان آن را بی‌اعتبار می‌دانند.

نجاتی طیاره یکی از شخصیت‌های اپوزیسیون سوریه درباره انتخاب حجاب به سمت نخست وزیری به خبرگزاری رویترز گفته است: «انتظار داشتیم که بشار اسد با انتخاب یک شخصیت تا حدودی مستقل تلاش در بازی دادن ما کند، اما اکنون یک بعثی تندرو را برای تشکیل دولت انتخاب کرده است.»

او همچنین دولت را بی‌اختیار و تابلویی برای نمایش در انظار عمومی دانست زیرا «دستگاه‌های امنیتی به طور کامل بر آن حکم می‌رانند.»

در همین حال گزارش‌هایی از حملات هلیکوپتر‌ها و تانک‌های ارتش سوریه به پایگاه‌های مخالفان مسلح بشار اسد در استان ساحلی لاذقیه در روز چهارشنبه منتشر شده است. این شدید‌ترین درگیری‌ها از زمان آغاز اعتراض‌ها علیه نظام بشار اسد از حدود ۱۵ ماه گذشته به شمار می‌آید.

خبرهایی از کشته شدن ۳۵ تن از مخالفان و ۲۶ تن از نیروهای دولتی در این درگیری‌ها مخابره شده است.

خشونت‌های رو به افزایش در سوریه نتیجه آتش بسی که از هشت هفته گذشته برپایه طرح صلح کوفی عنان اجرای آن اعلام شده، در هاله‌ای از ابهام فرو برده است.

کوفی عنان فرستاده ویژه سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب به سوریه است که طرح صلحی شش ماده‌ای به منظور حل و فصل بحران این کشور ارائه داده است. آتش بس میان طرف‌های درگیر، نخستین بند این طرح است. با وجود پذیرش آتش بس از سوی طرف‌های درگیر اما خشونت‌ها در سوریه متوقف نشده است. بشار اسد رئیس جمهور سوریه در آخرین سخنرانی خود گفت تاکید کرد که با «تروریست‌ها» آتش بس وجود ندارد. مخالفان مسلح اسد نیز هفته پیش اعلام کردند که دیگر به طرح عنان پایبند نخواهند بود.

در همین حال، سرگی لاوروف وزیر امور خارجه سوریه خواهان برگزاری نشست بین المللی فراگیری با حضور ترکیه، ایران، اتحادیه عرب، اتحادیه اروپا و اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد، به منظور پشتیبانی از طرح عنان شد.
XS
SM
MD
LG