لینک‌های قابلیت دسترسی

سه شنبه ۴ مهر ۱۳۹۶ تهران ۲۱:۴۹

اپوزیسیون سوریه: پس از حمله شیمیایی دیگر در کنفرانس صلح شرکت نمی‌کنیم


بازرسان سازمان ملل در دمشق
بدر جاموس، دبیرکل ائتلاف ملی اپوزیسیون سوریه، دوشنبه اعلام کرد که پس از حمله شیمیایی صورت گرفته به حومه دمشق، دیگر بحث حضور در کنفرانس بین‌المللی صلح که قرار است در ژنور برگزار شود، مطرح نیست.

اشاره آقای جاموس به گزارش‌هایی است که از حمله شیمیایی روز چهارشنبه گذشته به مناطقی در حومه دمشق و کشته شدن بیش از ۱۳۰۰ نفر در آن منتشر شده است. دولت و مخالفان سوریه یکدیگر را متهم به انجام این حمله می‌کنند.

این اعلام در حالی صورت می‌گیرد که دوشنبه گذشته، اعضایی از ائتلاف ملی اپوزیسیون سوریه با نمایندگانی از گروه بین‌المللی «دوستان سوریه» که توسط شماری از کشورهای غربی و عربی تشکیل شده است، در استانبول دیدار و بر سر برگزاری کنفرانس بین‌المللی صلح سوریه گفت‌و‌گو کردند. پیشتر جان کری وزیر امور خارجه آمریکا و سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه، بر سر برگزاری این کنفرانس، به توافق رسیده بودند.

دبیرکل ائتلاف ملی سوریه، در این باره به خبرگزاری رویترز گفت: «نشستی درباره کنفرانس ژنو برگزار شد، اما پس از آنچه روی داد، دیگر درباره ژنو سخن نمی‌گوییم، باید این دیکتاتور، بشار شیمیایی را مجازات کرد، پس از آن درباره ژنو صحبت می‌کنیم.»

سخنان آقای جاموس ساعاتی پس از آن مطرح می‌شود که بازرسان سلاح‌های شیمیایی سازمان ملل متحد، از مناطقی در حومه دمشق که گفته می‌شود در معرض حمله شیمیایی قرار گرفته، بازدید کردند.

فرحان حق سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد در این باره به خبرنگاران گفت که با وجود گذشت زمان ، بازرسان سازمان ملل همچنان می‌تواند دلایل لازم برای تحقیق درباره حمله شیمیایی را به دست آورند.

آقای حق که در نیویورک در جمع خبرنگاران سخن می‌گفت، اظهار داشت: «با وجود گذشت چند روز، آقای دبیرکل اطمینان دارد که تیم بارزسان می‌تواند دلایل مرتبط به تحقیق خود را به دست آورد.»

یکشنبه وزارت امور خارجه بریتانیا گفته بود که دلایل مرتبط به حمله شیمیایی، پیش از حضور بارزسان، از میان رفته است. آمریکا هم موافقت دولت سوریه با حضور بازرسان در محل حمله را «دیرهنگام» دانسته بود.

حضور بازرسان در محلی که گفته می‌شود در معرض حمله شیمیایی قرار گرفته، بی‌حاشیه نبود. خودروی بازرسان در ورودی شهرک «معضمیه الشام» در حومه دمشق، هدف شلیک گلوله قرار گرفت؛ مساله‌ای که باعث شد خودرویی که در مقدمه ۵ خودروی دیگر بازرسان در حال حرکت بود، از حرکت باز ایستد.

در این حادثه نیز دولت و مخالفان یکدیگر را متهم می‌کنند و هرکدام می‌گوید طرف دیگری قصد داشت در ماموریت بازرسان، مانع ایجاد کند.
XS
SM
MD
LG