لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۷ تهران ۱۰:۰۹

ترکیه ۷ هزار نفر دیگر را در سالگرد کودتای نافرجام از کار برکنار کرد


بیلبوردی در استانبول به مناسبت شکست کودتای ۱۵ ژوئیه.

در سالگرد کودتای نافرجام ترکیه، دولت این کشور اعلام کرد ۷ هزار نفر دیگر از نیروهای پلیس، ارتش، و کارکنان دولت را از کار برکنار کرده است.

افزون بر این ۷ هزار نفر، در یک سال گذشته نزدیک به ۵۰ هزار نفر دستگیر و در حدود ۱۰۰ هزار نفر از مشاغل خود اخراج شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، فرمان اخراج این ۷ هزار نفر درست در شب سالگرد کودتای صادر شده است.

دولت ترکیه روز ۲۴ تیرماه (۱۵ ژوئیه) را تعطیلی رسمی اعلام کرده و آن را روز «دموکراسی و اتحاد» نام‌گذاری کرده است. در این روز شکست کودتا گرامی داشته می‌شود.

خبرگزاری آناتولی ترکیه گزارش داده است با فرمانی که جمعه صادر شد ۷۵۶۳ نفر اخراج و ۳۵۰ بازنشسته ارتش هم خلع درجه شده‌اند.

روزنامه حریت هم گزارش داده، ۲۳۰۰ تن از این افراد از نیروهای پلیس هستند.

دولت رجب طیب اردوغان، فتح‌الله گولن، روحانی ناراضی مقیم آمریکا را پشت پرده کودتای سال گذشته می‌داند اما گولن بار دیگر روز جمعه هرگونه دخالت در این کودتا را رد کرد.

سال گذشته گروهی از ارتشی‌های ترکیه با آوردن تانک در خیابان‌ها و پرواز جنگنده‌ها و بالگردها تلاش کردند دولت رجب طیب اردوغان را ساقط کنند اما با مقاومت طرفداران اردوغان و نیروهای پلیس شکست خوردند. این وقایع ۲۴۹ کشته برجای گذاشت.

از سال گذشته تاکنون در ترکیه وضعیت فوق‌العاده حاکم است و تحت همین قانون بسیاری از رسانه‌ها تعطیل و شمار زیادی از مخالفان دستگیر شده‌اند.

در اعتراض به وضعیت فوق‌العاده روز ۱۸ تیر ماه صدها هزار نفر از هواداران کمال قلیچ‌دار اغلو، رهبر حزب جمهوری‌خواه خلق، در استانبول تظاهرات کردند.

کمال قلیچ‌داراُغلو مسیر ۴۵۰ کیلومتری آنکارا- استانبول را طی ۲۵ روز با شعار «عدالت» با پای پیاده طی کرد. او و حزب متبوعش کودتای سال گذشته را محکوم کردند اما با عملکرد دولت اردوغان مخالفند.

دولت ترکیه اما راهپیمایی کمال قلیچ‌داراغلو را یک نمایش تبلیغاتی خوانده و رجب طیب اردوغان هم وی را به طرفداری از کودتاچیان و «تروریست‌ها» متهم کرده است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG