لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۵:۳۱

شورای امنیت قطعنامه پیشنهادی مصر در مورد «بیت‌المقدس» را بررسی می‌کند


شورای امنیت سازمان ملل

خبرگزاری‌های رویترز و فرانسه گزارش کرده‌اند که اعضای شورای امنیت سازمان ملل در حال بررسی پیش‌نویس قطعنامه‌ای هستند که هرگونه تصمیم درباره وضعیت بیت‌المقدس، اورشلیم، را فاقد وجهه قانونی دانسته است.

به گزارش رویترز، در پیش‌نویس قعطنامه‌ای که مصر روز شنبه ۲۵ آذر به ۱۵ عضو شورای امنیت ارائه کرده، اشاره‌ مستقیمی به آمریکا یا دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور این کشور، نشده است.

به گفته دیپلمات‌ها، شورای امنیت می‌تواند این پیش‌نویس را روز دوشنبه یا سه‌شنبه به رأی بگذارد، گرچه پیش‌بینی می‌شود که آمریکا احتمالاً آن را وتو کند.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، روز ۱۵ آذر با فاصله‌ گرفتن از سیاست رؤسای جمهور پیشین این کشور بیت‌المقدس، اورشلیم، را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت شناخت و اعلام کرد سفارت این کشور از تل‌آویو به این شهر انتقال می‌یابد.

این تصمیم با واکنش‌های گسترده بین‌المللی و اعتراض بسیاری از کشورهای اسلامی مواجه شد.

در پیش‌نویس یک صفحه‌‌ای مصر تأکید شده «هرگونه تصمیم و اقدامی که منجر به تغییر ماهیت، موقعیت، یا ترکیب جمعیتی بیت‌المقدس شود، هیچ وجهه قانونی ندارد، فاقد ارزش و اعتبار است و باید مطابق قطعنامه‌های شورای امنیت به حالت اول بازگردد».

این قطعنامه از همه کشورها خواسته است «مطابق با قطعنامه ۴۷۸ شورای امنیت مصوب ۱۹۸۰ از استقرار اماکن دیپلماتیک خود در بیت‌المقدس خودداری کنند».

اسرائیل اورشلیم را پایتخت ابدی خود می‌داند و خواستار انتقال همه سفارت‌ها به این شهر است.

اسرائیل در سال ۱۹۶۷ در پی جنگ شش روزه اعراب و اسرائیل بخش شرقی بیت‌المقدس، اورشلیم، را تحت کنترل خود درآورد. این در حالی است که فلسطینی‌ها این ناحیه را پایتخت کشور آتی فلسطین می‌دانند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG