لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۸ تهران ۰۱:۳۶

مرگ بوتو؛ «پیش از انفجار به او شلیک شده بود»


بوتو؛ چند دقیقه پیش از کشته شدن

بی نظير بوتو، رهبر اپوزيسيون پاکستان و نخست وزير سابق اين کشور در پی شليک گلوله و بمبگذاری انتحاری کشته شد.رحمان ملک، يکی از مقامات حزب خانم بوتو - حزب مردم پاکستان - با تائيد اين خبر گفت: «او شهيد شده است.»

خانم بوتو که ۵۴ ساله بود، در يک راهپيمايی تبلیغاتی در راولپندی با شليک گلوله مورد حمله قرار گرفت و پس از آن ضارب خود را منفجر کرد.


اين راهپيمايی با حضور هزاران نفر از هواداران خانم بوتو برپا شده بود و یک برنامه تبلیغاتی حزب مردم برای انتخابات پارلمانی هشتم ژانويه بود.


زندگینامه بی نظیر بوتو، نخست وزیر سابق پاکستان


واسيف علی خان، يک عضو حزب بوتو در بيمارستان راولپندی گفت که مرگ خانم بوتو در ساعت ۶ و شانزده دقيقه به وقت محلی، رخ داده است.


خانم بوتو که ۵۴ ساله بود، در يک راهپيمايی در راولپندی با شليک گلوله مورد حمله قرار گرفت و پس از آن ضارب خود را منفجر کرد

تلويزيون آری-وان پاکستان اعلام کرد که پیش از انفجار انتحاری به سر بی نظیر بوتو شليک شده است.


پليس پاکستان گفت که يک بمبگذار انتحاری هنگامی که بوتو در حال ترک راهپيمايی خيابانی بوده، پيش از انفجار، در يک پارک به سوی او شليک کرده است.


محمد شهيد، مامور پليس گفت: «اين مرد ابتدا به سوی ماشين بوتو شليک کرد و وقتی بوتو در خون غوطه ور شد، خودش را منفجر کرد.»


پليس گفت در اين انفجار ۱۶ نفر کشته شده اند، اما به نظر می رسد تعداد کشته ها بیش از این باشد.


يک شاهد عينی به خبرگزاری رويترز گفته است که اجساد بدون سر را در محل حادثه ديده است.


طرفداران بوتو در بيرون بيمارستان، فرياد« سگ، مشرف، سگ» را سر داده اند، به اين معنی که آنها ژنرال مشرف را در اين اتفاق دخيل می دادند.


نواز شریف، نخست وزیر سابق پاکستان و هم پیمان بوتو، به سرعت خودش را به بیمارستان رساند و در آنجا بوتو را خواهر خود نامید.


آقای شریف به هواداران بوتو گفت که تنها نیستند و او در کنار آنهاست برای «گرفتن انتقام».


به نظر می رسد مرگ بوتو، تبعات بسیار زیادی را به همراه خواهد داشت و اوضاع سیاسی پیچیده پاکستان را پیچیده تر خواهد کرد.


بی نظير بوتو بيش از دو دهه در عرصه سياست داخلی پاکستان فعاليت کرده بود. او نخستين زنی بود که در پاکستان به مقام نخست وزيری رسید.


يک بمبگذار انتحاری روز هجدهم اکتبر، در پی سوء قصد به جان بوتو، زمانی که وی پس از هشت سال از تبعيدخودخواسته بازمی گشت،، حدود ۱۵۰ نفر را کشت


.

وی در سال ۱۹۸۸ ميلادی برای نخستين بار برای تصدی مقام نخست وزيری سوگند ياد کرد بود که در فاصله ۲۰ ماه از قدرت برکنار شد، اما در سال ۱۹۹۳ ميلادی بار ديگر در انتخابات پيروز شد و تا سال ۱۹۹۶ ميلادی رياست دولت پاکستان را به عهده داشت.


خانم بوتو از سال ۱۹۹۸ ميلادی در تبعيدی خود خواسته در دبی به سر می برد و در روز ۱۸ اکتبر سال ۲۰۰۷ ميلادی به پاکستان بازگشته بود.


مرگ بوتو درست در چند کیلومتری جایی اتفاق افتاد که بیست و هشت سال پیش، پدرش به دار آویخته شده بود.


XS
SM
MD
LG