لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۸ اسفند ۱۳۹۹ تهران ۱۶:۵۳

اسکار اروپایی به یک فیلم رومانیایی تعلق گرفت


کارگردان فيلم، کريستين مانگيو هم به عنوان بهترين کارگردان سال برگزيده شد.

شامگاه شنبه در برلين، جايزه فيلم برگزيده بيستمين دوره جوايز آکادمی اروپا که حکم جايزه اسکار را برای سينمای اين قاره دارد، به فيلم رومانيايی «چهار ماه، سه هفته و دو روز» تعلق گرفت.


اين فيلم که پيشتر نخل طلای جشنواره کن را هم از آن خود کرده بود، درباره دو دختر جوان است که سعی دارند به شکل غير قانونی عمل سقط جنين انجام دهند و در اين راه مجبور می شوند به هر کاری تن دهند.


کارگردان فيلم، کريستين مانگيو هم به عنوان بهترين کارگردان سال برگزيده شد.


اين فيلم برای کسب اين عنوان، رقبايی چون «پرسپوليس»، «لبه بهشت»،«آخرين پادشاه اسکاتلند» و «ملکه» را که نامزدهای اين بخش بودند، پشت سر گذاشت.


مراسم اهدای جوايز در برلين با حضور ۱۴۰۰ نفر برگزار شد و ۱۸۰۰ عضو آکادمی سينمای اروپا برگزيده های خود را در رشته های مختلف سينما اعلام کردند.
مراسم اهدای جوايز در برلين با حضور ۱۴۰۰ نفر برگزار شد و ۱۸۰۰ عضو آکادمی سينمای اروپا برگزيده های خود را در رشته های مختلف سينما اعلام کردند.

هلن ميرن که پيشتر به خاطر بازی در نقش ملکه بريتانيا در فيلم «ملکه» ساخته استفن فريرز، جايزه اسکار و جايزه جشنواره فيلم ونيز را به عنوان بهترين بازيگر زن به دست آورده بود، اين بار هم به عنوان بهترين بازيگر زن سال انتخاب شد.«ساسون گابای»اسراييلی به خاطر بازی در فيلم «ملاقات گروه» - کمدی ای درباره يک گروه کوچک پليس مصری- جايزه بهترين بازيگر مرد را به دست آورد.


جايزه فيلم منتخب مردم هم به جوزپه تورناتوره، کارگردان ايتاليايی مشهوری که فيلم های تحسين شده ای چون «سينما پاراديزو» و «مالنا» را در کارنامه دارد، به خاطر فيلم «ناشناس» تعلق گرفت.


کارگردان ترک- آلمانی، فاتح آکين برای فيلم «لبه بهشت» به عنوان بهترين فيلمنامه نويس شناخته شد و جايزه بهترين فيلم کوتاه هم به ادواردو شاپرو جکسون سازنده «آلومبرامينتو» از اسپانيا تعلق گرفت.


جوايز اين آکادمی هرچند از اهميت و اعتبار جوايز بزرگ اروپايی همچون کن، ونيز و برلين برخوردار نيست، اما کماکان به عنوان جايزه ای پراهميت تلقی می شود.


آکادمی سينمای اروپا به رياست اينگمار برگمان، کارگردان فقيد سوئدی، در سال۱۹۸۹ با همياری چهل فيلمساز اروپايی آغاز به کار کرد.


ويم وندرس فيلمساز برجسته آلمانی هم اکنون رياست اين آکادمی را بر عهده دارد.


سال گذشته مراسم اهدای جوايز در ورشو برگزار شد و جايزه فيلم برگزيده به فيلم آلمانی«زندگی ديگران» تعلق گرفت.


مکان برگزاری اين مراسم، هر سال تغيير می کند و مراسم سال آينده در کپنهاگ، پايتخت دانمارک برگزار می شود.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG